A kőolaj árának eséséhez hozzájárult, hogy a szaúdi olajminiszter közölte: a piacokon csak idegesség tapasztalható, egyébként pedig a kőolaj-kitermelés megfelelő. Szaúd-Arábia a legnagyobb tagja az OPEC-nek, amely szeptember 11-ei bécsi értekezletén – az elmúlt egy évben első alkalommal – a kitermelési kvótájának napi átlagos 500 ezer hordóval történő emeléséről döntött. A múlt héten, szeptember 20-án érte el történelmi árcsúcsát 84,10 dolláron a WTI New Yorkban, ám tegnap a kőolaj határidős ára már 78,29 dollárra is gyengült. A brent ára Londonban pedig 77,45 dollárra, csaknem két százalékkal esett.
A kőolaj árának esése az aranyjegyzések gyengüléséhez is vezetett, a mellett, hogy a befektetők kissé túllőhettek a célon, amikor a múlt héten a nemesfémbe kezdték menekíteni a tőkéjüket. Az elemzők szerint az arany drágulása túl meredek volt, így a szeptember 21-ei 739,30 dolláros árcsúcsról tegnap Londonban már 728,50 dollárra esett az ára azonnali szállításra, ez több mint kétszázalékos gyengülés. Természetesen az arannyal általában együtt mozgó ezüst ára is esett: londoni jegyzése több mint fél százalékkal, unciánként 13,395 dollárra csúszott vissza. Egy másik nemesfém, az autóiparban katalizátorként használt platina ára viszont azért zuhant kilenchetes csúcsáról, mert a legnagyobb amerikai autógyárban, a General Motorsban az elmúlt 37 év első sztrájkja lebénította a gyártást az autóipari óriás legalább 80 amerikai üzemében. Az elmúlt hetekben megszakítás nélkül dráguló platina jegyzése 6,10 dollárral, 1338,10 dollárra gyengült unciánként New Yorkban. A tegnapi esésig ebben az évben 17 százalékkal drágult a platina. A másik nemesfém, a szintén katalizátorként használt palládium viszont alig 2 százalékkal drágult ezen idő alatt, de tegnap már 1,7 százalékkal, 5,85-dal, 339,55 dollárra zuhant az unciánkénti ára a Nymexen decemberi szállításra.
Az árupiaci árcsökkenést erősíti, hogy nagymértékben visszaesett az Egyesült Államokban a házeladások száma, emiatt az elmúlt két hét legnagyobb áresését szenvedte el a réz. Az Egyesült Államok Kína után a világ második legnagyobb rézfelvevője, és jellemzően a házépítésben – víz- és áramvezetékeknél – használják, így az amerikai piac minden rezdülése már-már rengéseket okoz a fém piacán. A Nymex fémpiacán, a Comexen a réz decemberi ára egy százalékkal, fontonként 3,612 dollárra esett, a fém az idén májusban érte el történelmi csúcsát 4,04 dolláron. A réz így a tavaszi rekordárához képest a hét elejéig csaknem 9 százalékkal gyengült, tegnap pedig az újabb egyszázalékos visszaesés azután következett be, hogy az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb lakásépítője, a Lennar Co. 513,9 millió dollár veszteséget könyvelt el a harmadik negyedévben, szemben a tavalyi év 206,7 milliós nyereségével. Londonban a réz ára három hónapos szállításra 0,5 százalékra, tonnánként 8000 dollárra gyengült, igaz, volt is honnan korrigáljon, hiszen ebben az évben tegnapig 27 százalékkal drágult. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.