A washingtoni székhelyű kutatóintézet hazánkban, Lettországban és Ukrajnában vizsgálta meg a nemzetközi hitelprogramok gazdaságpolitikai feltételeinek a hatását.
A szakértők következtetése szerint a kormányokra erőszakolt (illetve részben önként vállalt) fiskális szigor és megszorító monetáris politika erősíti a ciklikus hatásokat s jelentősen korlátozza a gazdaságélénkítés lehetőségeit.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy az IMF-től kapott pénz jó része lényegében transzfer az adófizetők zsebéből a kormányok által megtámogatott nyugati bankokhoz – fogalmaz Mark Weisbrot, a CEPR társigazgatója.
Magyarországon az IMF-hitelegyezmény eredetileg 2,5 százalékos GDP-arányos deficitet irányzott elő 2009-re, ám a gazdasági visszaesés súlyosbodása nyomán ezt később 3,9 százalékra módosították. Ez és a 2008 végén elfogadott államháztartási törvény nagyon szigorú korlátokat szabott a költekezéshez, így a kabinetnek alig van módja élénkítő intézkedések megtételére – mutat rá a washingtoni intézet.
További részletek a holnapi Világgazdaságban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.