Az energiaellátás terén meglévő érdekellentétek dacára az európai vállalati szektor az Oroszországgal való együttműködés szorosabbra fűzését szorgalmazza. Európának elzárkózás helyett segítenie kell az orosz gazdaság modernizációját, a nyersanyag-kitermelés túlsúlyának csökkentését – hangoztatta a Budapesti Corvinus Egyetemen a múlt héten tartott előadásában Klaus Mangold, a német üzleti szféra kelet-európai érdekeit képviselő bizottság (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) elnöke. Mangold – aki korábban a Daimler igazgatósági tagjaként is tevékenykedett – rámutatott: az orosz feldolgozóipar jelenleg 20-25 évvel elmarad a nyugat-európai mögött, és az utóbbi három évben tovább mélyült a szakadék.
Ha Oroszország továbbra is az energiahordozókra épülő szaúd-arábiai fejlődési modellt követi, akkor a világpiaci ármozgásoknak történő kiszolgáltatottsága aláássa a fejlődés lehetőségét, gazdasági és társadalmi zűrzavarhoz és Európa számára is vállalhatatlan biztonsági problémákhoz vezet – véli Mangold. A német üzletember szerint Moszkvában is érzik, hogy a gazdasági modernizáció szempontjából a huszonnegyedik órában vagyunk. Európának segítenie kell, már csak az orosz piac kínálta beruházási lehetőségek kiaknázása végett is. A Gazprom–Naftogaz fúzió megvalósulását nem tartaná előnyösnek Európa számára, ehelyett inkább egy többszereplős (orosz és európai részvétellel zajló) Naftogaz-privatizációt szorgalmaz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.