BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kutya-macska barátság?

Európában és Ukrajnában is sokan támadják az Európai Bizottságot azért, hogy nem emel kifogást a két földgáztársaság, az ukrán Naftogaz és az orosz Gazprom összeolvadása ellen. Vlagyimir Putyin kormányfő nagy vihart kavart felvetése – amelyet az oroszbarátnak számító új kijevi államfő, Viktor Janukovics sem üdvözölt egyértelműen – Günther Oettinger uniós energetikai biztos szerint kizárólag Kijevre és Moszkvára tartozik. Susan Nies, a francia IFRI kutatóintézet szakértője viszont az EUobservernek nyilatkozva riasztónak nevezte azt a lehetőséget, hogy a Naftogaz bekebelezésével a Gazpromnak még erősebb befolyása lehet egész Kelet-Közép-Európa energiaellátására. Ukrán elemzők szerint a Naftogaz megszerzése után a Kreml Szlovákiában, Csehországban és Magyarországon is könynyebben tudna terjeszkedni.

Az energiaellátás terén meglévő érdekellentétek dacára az európai vállalati szektor az Oroszországgal való együttműködés szorosabbra fűzését szorgalmazza. Európának elzárkózás helyett segítenie kell az orosz gazdaság modernizációját, a nyersanyag-kitermelés túlsúlyának csökkentését – hangoztatta a Budapesti Corvinus Egyetemen a múlt héten tartott előadásában Klaus Mangold, a német üzleti szféra kelet-európai érdekeit képviselő bizottság (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) elnöke. Mangold – aki korábban a Daimler igazgatósági tagjaként is tevékenykedett – rámutatott: az orosz feldolgozóipar jelenleg 20-25 évvel elmarad a nyugat-európai mögött, és az utóbbi három évben tovább mélyült a szakadék.

Ha Oroszország továbbra is az energiahordozókra épülő szaúd-arábiai fejlődési modellt követi, akkor a világpiaci ármozgásoknak történő kiszolgáltatottsága aláássa a fejlődés lehetőségét, gazdasági és társadalmi zűrzavarhoz és Európa számára is vállalhatatlan biztonsági problémákhoz vezet – véli Mangold. A német üzletember szerint Moszkvában is érzik, hogy a gazdasági modernizáció szempontjából a huszonnegyedik órában vagyunk. Európának segítenie kell, már csak az orosz piac kínálta beruházási lehetőségek kiaknázása végett is. A Gazprom–Naftogaz fúzió megvalósulását nem tartaná előnyösnek Európa számára, ehelyett inkább egy többszereplős (orosz és európai részvétellel zajló) Naftogaz-privatizációt szorgalmaz.




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.