Mint emlékezetes, a 2008-ban kitört válság nyomán merült fel egyrészt a felügyeletek nemzetközi összehangolása, illetve szigorúbb feltételek implementálása, az idén a már a G20-csúcstalálkozón és az Európai Unióban is ez volt az egyik vezető téma. A fenti felmérés szerint a bankok első reakciója az lenne, hogy a magasabb tartalékolásból adódó többletköltségeiket az ügyfeleikre hárítanák, emellett pedig szűkítenék a hitelkínálatot is. Mindez az olyan szektorokat, mint az építő- és a feldolgozóipar, erőteljesen érintené, mivel nagyban rá vannak utalva a külső forrásbevonásra.
A döntéshozók megközelítése szerint a jelenleg a nemzetközi piacon működő bankokra érvényes, Bázel II egyezményben foglalt tartalékolási szabályozás gyengesége is hozzájárult ahhoz, hogy a pénzügyi válság ennyire elmélyülhetett. Sokan viszont éppen azt állítják, hogy a rendszer konstrukciójából adódóan prociklikus, azaz míg a fellendülés idején segíti a növekedést, addig a recesszióban még inkább befékezi a növekedést. A szabályozás a különböző kockázati szintű banki forrásokhoz rendel minimum-tartalékszintet, problémás azonban békeidőben pontosan meghatározni egyes pénzügyi eszközök kockázatosságát. A fő gond pedig az, hogy válság idején mindennek felszökik a kockázati szintje, így éppen a legrosszabbkor kényszerítik a pénzintézeteket a likviditás szűkítésére.
Részben valószínűleg a bázeli rendszer gyengesége nyomán kezd teret kapni egy eltérő megközelítésmód is a pénzügyi stabilitás területén. Nagy visszhangot kaptak a központi bankok által elvégzett stressztesztek, amelyek a problémás pénzintézetek azonosítását, majd azok feltőkésítését célozták. A jövőben gyakrabban végezhetik el ezeket a vizsgálatokat – mondta Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa. A tesztek azt vizsgálják, hogy a gazdasági helyzet drasztikus romlása esetére is rendelkeznek-e a bankok megfelelő tartalékokkal.
Hosszabb távon egyébként a szigorúbb szabályozástól mérséklődik a bankrendszer kockázati szintje, ezért ismét olcsóbbá válhat és bővülhet a hitelkínálat – állapítja meg az idézett tanulmány. Ennek alapján még meg is éri a kismértékű GDP-kiesést felvállalni, ha ezzel elkerülhetővé válnának az elmúlt években látotthoz hasonló válságok.
Hazai párhuzam
A magyar bankrendszer az MNB rendszeres stabilitási jelentéseinek tanúsága szerint meglehetősen tőkeerős. A kormány által bevezetni készülő bankadó azonban erőteljesebb hatással lehet, mint a nyugati gazdaságokban a tőkekövetelmény növelése. A jegybank ezzel várhatóan a ma megjelenő inflációs jelentésében részletesebben is foglalkozik. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.