BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lázár: Ez az igazságérzetről szól, nem az Alkotmánybíróságról

Ez nem a Fidesz és az Alkotmánybíróság vitája, hanem annak próbája, hogy egy párt betartja-e a választási ígéretét - mondta az InfoRádiónak Lázár János. A Fidesz parlamenti frakcióvezetője az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosításával szűkítené az Alkotmánybíróság hatáskörét, hogy a testület még egyszer ne tudja megakadályozni a végkielégítések 98 százalékos különadójának kivetését.

A vita nem az Alkotmánybíróság hatásköréről szól, hanem a társadalmi igazságosságról és több mint három millió ember igazságérzetéről, akik azért szavaztak a Fideszre, hogy a végkielégítések rendszerét megszüntessék - mondta az InfoRádiónak Lázár János.

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy a párt számára a legfontosabb a választási ígéretek betartása, márpedig 2010 tavaszán az emberek joggal háborodtak fel a kifizetett százmilliós végkielégítéseken, és akkor Orbán Viktor azt ígérte, hogy ezeket a Fidesz-kormány visszaszerzi, és megszünteti a rendszert. Három millió szavazó igazságérzetét sértette a gyakorlat, hogy több százmilliót fizetnek ki Hagyó Miklós és Hunvad György barátainak, akikre az állami vagyon volt bízva - tette hozzá.

Kolláth György, alkotmányjogász viszont a jogállam sérülésére hívta fel a figyelmet a Világgazdaság Online-nak adott interjújában. Török Gábor szerint az AB-t súlyosabb támadás érte, mint a Bokros-csomag idején. A politikai elemző leszögezte: a fidesz nem tűr meg semmilyen ellensúlyt.

Nem a pedagógusoktól akarják elvenni 20-30 év munkaviszony után a végkielégítést, hanem úgy vélik, olyan állami vezetőknek nem jár pénz, akik az elmúlt nyolc évben tönkretették az országot, csődbe vittek cégeket és meglopták a közösséget - fejtette ki Lázár János, aki jelezte, kész az érdemi párbeszédre. Nem olyan ember vagyok, aki szétteszi a karját, hanem igyekszem megoldani a problémát - tette hozzá.

Kiverte a biztosítékot Lázár indítványa a pedagógusoknál

A Pedagógusok Szakszervezete kezdeményezi, hogy valamennyi szakszervezet közösen forduljon a strasbourgi emberi jogi bírósághoz, ha a parlament elfogadja az Alkotmánybíróság által megsemmisített 98 százalékos különadóról szóló önálló képviselői indítványokat. A PSZ hozzátette: elképzelhetetlennek tartja, hogy azok a képviselők, akik közül sokan kiemelkedő szerepet játszottak a demokratikus jogállam kialakításában, közreműködjenek olyan döntések meghozatalában, amelyek megszületése ennek a jogállamnak a felszámolását jelenti.

A Fidesz politikusa úgy véli: jogállami megoldást javasolt azzal, hogy kezdeményezte az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki a testület hatásköréből. Ez jelen pillanatban reális megoldás, de ha valakinek van jobb ötlete, az álljon elő vele - emelte ki Lázár János. Hozzátette: az MSZP a saját pénzéért küzd, így a szocialistáktól nem elvárható, hogy javaslattal álljanak elő, de egyúttal szomorú, hogy a Jobbik és az LMP nem az emberek oldalára állt az ügyben.

A konzervatív, kormánypárti sajtónál is kiverte a biztosítékot Lázás János javaslata. "Tudomásul kell vennünk, hogy az olyan komoly népszerűségnek örvendő törvény is összeütközésbe kerülhet alaptörvényünkkel, mint amilyen a kétmillió forintot meghaladó végkielégítések megsarcolásáról szóló jogszabály, ha azt úgy alkotja meg az Országgyűlés, hogy figyelmen kívül hagyja a jogállamiságunk alapját jelentő egyik legfontosabb alapelvet" - írta a Magyar Nemzet.

Alkotmánybíróság jogkörét korlátozó javaslat költségvetési ügyekben aláássa a befektetői bizalmat, a jogállamiságba vetett hitet, vélekedett a Commerzbank AG. Rossz üzenetet küld Orbán a pénzpiacoknak és a befektetőknek: a lépések aláássák a jogrendszerbe vetett hitet – közölte a Commerzbank AG a Bloomberggel.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.