A feltörekvő országok államcsődje ellen köthető biztosítás felára alacsonyabb, mint a fejlett, nyugat-európai államoké. Az index olyan feltörekvő európai országokat foglal magában, mint Bulgária, Románia vagy Litvánia, míg a fejlettek között van például Németország, Franciaország és Görögország. A Bloomberg adatai azt mutatják, hogy a nyugat-európai kompozit index első alkalommal haladja meg a közép-kelet-európai országok mutatóját.
Az, hogy a nyugati államok államcsőd ellen köthető biztosításának kompozit mutatója meghaladja a feltörekvő európai indexet azt mutatja, hogy a „periferiális államok nincsenek könnyű helyzetben” – mondta Rupesh Tailor, a madridi Breogan Global Financials menedzsere.
Ennek legfőbb oka, hogy a görög, spanyol és ír adósság a legrosszabbul teljesítőnek bizonyult az elmúlt három hónapban. A költségvetési hiány lefaragását várják el ezektől az országoktól, miközben az Európai Unió második legszegényebb országa, Románia a legjobban teljesítő a Commerzbank AG adatai alapján.
Románia 20 milliárd eurós (27 milliárd dollár) hitelcsomagot kapott a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 2009-ben. A 7,2 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt jövőre várhatóan 4,4 százalékra csökkentik. Görögország költségvetési deficitje 2009-ben 15,4 százalék, Írországé 14,4 százalék, Spanyolországé 11,1 százalék GDP-arányosan.
Most 10 millió dollárnyi feltörekvő adósság után 204 ezer dollár felárat kell fizetni éves alapon, míg a nyugatiaknak 205 ezer dollárt a CMA adatai alapján.
Magyarország kilóg ebből a sorból: hiába az alacsony költségvetési hiány, jelentős feszültségek uralkodnak. Mindhárom hitelminősítő a legalacsonyabb, még befektetésre ajánlott kategóriában tartja hazánkat: egy lépés választ el a spekulatív – bóvli – kategóriától. Ez aggodalomra ad okot, tehát hiába jövőre a 3 százalék alatti GDP-arányos hiánycél elérése – mióta beléptünk az EU-ba először –, a megítélés nem javul.
A nemzetközi hitelminősítők a besorolás rontását elsősorban azzal indokolják, hogy átmeneti intézkedésekkel javul az egyenleg, és középtávon a költségvetés fenntarthatósága romlott. A magyar CDS-felár 377 bázisponton tartózkodik, vagyis 10 millió dollárnyi adósság után éves alapon 377 ezer dollár felárat kell fizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.