Nem kímélte a válság a hazai lakásbiztosítási szektort sem, az elmúlt két évben 66 ezer egyéni lakásbiztosítási szerződés tűnt el a piacról – mondta a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) sajtótájékoztatóján Gorda Zsolt, a szövetség lakásbiztosítási bizottságának elnöke.
Lakásbiztosításokra tavaly 101,4 milliárd forintot költöttek a háztartások, ez nagyjából azonos azzal az összeggel, amit 2011-ben ilyen célra fordítottak. A megszűnések dacára a szerződések száma 2010-ben volt a csúcson, akkor 3,078 millió lakásbiztosítás volt Magyarországon.
Ezek száma még tavaly év végén is meghaladta valamivel a 3 millió darabot, ez azt jelenti, hogy a penetráció nagyjából 72 százalékos az országban, ami európai összevetésben sem számít rossznak. A lakásbiztosítások számának csökkenése a válság eredménye lehet. A biztosítók szerint szerepet játszhat ebben, hogy az utóbbi években a töredékére esett vissza a lakástranzakciók száma, és a lakásépítések száma is mélypontra zuhant. A 2000-es évek közepén 40 ezernél is több új lakás épült évente, tavaly viszont a számuk alig haladta meg 10,5 ezret.
A biztosítók tapasztalatai szerint a kárgyakoriság az elmúlt években nőtt, jelenleg 22 százalék fölött van, vagyis minden negyedik-ötödik biztosítási szerződés után kell fizetniük a cégeknek. A kárgyakoriság növekedésének fő okai között van az egyre szélsőségesebbé váló időjárás, illetve az is, hogy a lakásbiztosításokhoz egyre több kiegészítő biztosítást értékesítenek a piaci szereplők, így az ezek terhére rendezett káresetek is rontják a statisztikát. Lapunk kérdésére válaszolva Gorda Zsolt elismerte: az utóbbi években, ahogy egyre több érzékeny műszaki cikket szereztek be a háztartások, a villámcsapások indukciós hatásaként ezekben bekövetkezett károk is megszaporodtak, ami szintén növelhette az esetek számát. Jelenleg a Mabisznál egy külön munkacsoport foglalkozik ezeknek a károk felmérésével és a biztosítókra gyakorolt hatásával.
A piacon jelenleg 16 cég kínál lakásbiztosítást, ők összesen 85-féle termékkel vannak jelen, ezekből viszont jelenleg 38-félét köthetnek meg az ügyfelek. A piaci koncentráció elég magas, négy nagy biztosítónál (Aegon, Allianz, Generali és Groupama Garancia) csapódik le a díjbevételek 86 százaléka. Egy átlagos lakásbiztosítás díja tavaly 29 ezer forint volt, és a statisztikák szerint a fokozódó versenynek köszönhetően az elmúlt években a díjak növekedése elmaradt az infláció mértékétől annak ellenére is, hogy ezek a biztosítások mindig a lakások új értékének megfelelő összegre szólnak. Az idei első negyedévben sem emelkedtek számottevően a tarifák, ami arra utal, hogy a szektor lenyelte a lakásbiztosításokat terhelő 10 százalékos biztosítási adót – hívta fel a figyelmet Gorda.
A sokféle biztosítás közül a fogyasztóknak nem könnyű választani, ezért hozta létre a Mabisz a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF) közösen a Lakásbiztosítási Standard Termékvázlatot, amely segítségével egységes szerkezetbe lehet foglalni az újonnan piacra kerülő lakásbiztosításokat. A kezdeményezéshez 14 piaci szereplő csatlakozott már, ezek között ott van mind a négy nagy lakásbiztosító. A Mabisz honlapjáról egyébként az is kiderül, eddig egyetlen hazai biztosító sem fejlesztett még a termékvázlatnak megfelelő új terméket. A Mabisz lakásbiztosítási bizottsága emellett egy lakásbiztosítási útmutatót is elkészített, amelynek célja a lakásbiztosításhoz kapcsolódó legfontosabb fogalmak, tudnivalók ismertetése.
Árvízben fizet a biztosító
Akinek van lakásbiztosítása nyugodtan alhat, van védelmük – hangsúlyozta Gorda Zsolt. A legnagyobb hazai biztosítókhoz egyelőre még nem érkezett bejelentés árvíz okozta károkkal kapcsolatban, tömeges bejelentések várhatóan csak az ár levonulása után, tehát a hét közepétől várhatóak. A biztosítóknak előzetes becsléseik sincsenek még arra vonatkozóan, mekkora kárt okozott a víz. A Polgári Törvénykönyv egyébként előírja, hogy a biztosított köteles a kárt tőle telhetően enyhíteni.
Pintér Sándor belügyminiszter tegnap parlamenti felszólalásában közölte: a védekezés során 1315 embert kellett kitelepíteni. Jelenleg 802 kilométeren zajlik árvízi védekezés, ebből 191 kilométeren rendkívüli, 176 kilométeren pedig harmadfokú; 86 helyszínen folyik a védekezés központi irányítás alatt. Közölte: jelenleg 15 ezren dolgoznak a gátakon, ebből 3400 rendvédelmi dolgozó, 7700 honvédségi alkalmazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.