A termeléshez kötött támogatások szintje a közvetlen uniós támogatási keret jelenlegi 3,5 százaléka helyett, 13 százalékra fog nőni - mondta Czerván György a gazdálkodóknak a 2015-től várható új támogatási modellt bemutató rendezvénysorozat szegedi állomásán.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár fontos elemként említette, hogy a társadalom által is elfogadott, a valós teljesítményeken nyugvó termeléshez kötött jogcímek révén, a munkaintenzív, úgynevezett érzékeny ágazatok (pl. zöldség, gyümölcs, szarvasmarha) támogatására a jelenleginél nagyobb összeg lesz fordítható.
Az államtitkár bemutatta az új támogatási rendszer kötelező érvényű, és önkéntesen alkalmazandó elemeit, majd hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nagy hangsúlyt fektetett a tagállamok számára önkéntesen bevezethető termeléshez kötött támogatási rendszerre, amelyet Magyarország is tervez alkalmazni.
A jövő évtől, azaz 2015-től jelenik meg az uniós agrártámogatásokban a környezetvédelmi szempontok érvényesítése, vagyis a zöldítés, amely jelentősen átalakítja a mezőgazdasági támogatások rendszerét. Az idei év átmeneti helyzetet eredményez, vagyis az új hétéves költségvetési ciklus első forrásait költik el, de még a régi szabályok szerint.
A legfontosabb változás az, hogy a tagállami éves közvetlen támogatási keret jelentékeny hányadát, 30 százalékát a következő évtől a zöld komponens teszi ki, amely három fő elemből áll. A terménydiverzifikáció elősegítése érdekében az előírások szerint csak 30 hektár szántóterület felett kell három eltérő növényt termeszteni, vagyis az eredeti tervekhez képest sokat puhult a szabály. A Brüsszel által eredetileg javasolt csomag szigorúbban értelmezte az ökológiai fókuszterület fogalmát is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.