A közvitára bocsátott dokumentumot erdélyi magyar politológusok is bírálták, egyebek mellett azt kifogásolták, hogy a tervezetben elvész az autonómia lényege és, hogy a dokumentum nem a történelmi Székelyföldre vonatkozik.
Az autonómiatervezetet Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke mutatta be sajtóértekezleten. Amint elmondta, a Dél-Tiroli autonómiamodellt román jogi környezetbe átültető tervezettel az RMDSZ az egységes és oszthatatlan romám állam keretében óhajt autonómiát biztosítani a Maros, Hargita és Kovászna megyei településeket magába foglaló Székelyföldnek.
Kelemen Hunor a Duna Tv Közbeszéd című műsorában azzal érvelt, hogy alkotmánymódosításra van szükség, mert a decentralizáció törvényét is lesöpörte az Alkotmánybíróság. Az RMDSZ elnöke szerint egy olyan társadalmi vitát kell lefolytatni, amelynek a végén azokból a félelmekből, amelyek a román-magyar viszonyt, a többség-kisebbség viszonyt terhelik, leépítsenek valamennyit.
Ugyancsak a Duna Tv Közbeszéd című műsorának vendégeként Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke az autonómiatervezetről azt mondta: először a székely közösségen belül kellene egy konszenzust kialakítani a benyújtandó tervezetről. Izsák Balázs az RMDSZ autonómiatervezetéről kifejtette, hogy az a Dél-Tiroli autonómiatervezet kritikátlan és automatikus másolása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.