A Mol csoport több mutatóját is javította az előző negyedévhez és a piaci várakozásokhoz képest is 2014 harmadik negyedévében. A tiszta, azaz az újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja 164 milliárd forint lett, 72 százalékkal nagyobb az előző három hónapénál. Az INA hozzájárulása az előbbi mutatóhoz egyenlő volt a nullával – erre Vágó Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője mutatott rá –, de ez kedvezőbb helyzet az előző negyedévhez képest, amikor a horvátországi leányvállalat hatmilliárd forinttal rontotta az összképet.
A növekedés a Mol értékelése szerint elsősorban a finomítás és értékesítés (downstream) üzletág eredményjavulásának köszönhető, de a kutatás és termelés (upstream) terület súlya is emelkedett. A szénhidrogén-felhozatalban megfordult a termelés csökkenő tendenciája, kissé nőtt a kelet-közép európai tevékenység hozzájárulása, és nőtt a kurdisztáni termelés is. A brent árfolyamesése miatt kisebbek voltak az elérhető szénhidrogén-árak is, de ezt ellensúlyozta a forint árfolyamának jelentős gyengülése. A speciális tételek nélküli EBITDA emelkedése az alacsonyabb kutatási költségekkel és a magasabb egyiptomi követelés-kiegyenlítéssel magyarázható.
A downstream minden idők egyik legjobb negyedéves eredményét produkálta. Ez főként a javuló makrogazdasági környezetre vezethető vissza, de a közel háromszorosára, 81 milliárd forintra emelkedő tisztított EBITDA a Mol szerint a hatékonyságjavító intézkedések eredményességét is mutatja. A szezonálisan magasabb értékesítési volumenek és a javuló árrések a petrolkémiai és a kiskereskedelmi teljesítményt is növelték.
A gázszállítás EBITDA hozzájárulása kismértékben csökkent, miután az FGSZ és a Prirodni Plin hozzájárulása is alacsonyabb volt a második negyedévi szinthez képest. A működési cash-flow a működő tőke változása előtt 156 milliárd forintot tett ki, jóval többet az előző negyedévinél. A működő tőke változások alacsony szintje 141 milliárdos üzleti tevékenységből származó nettó cash-flow-t eredményezett.
Értékelésében Hernádi Zsolt, a csoport elnök-vezérigazgatója az erős negyedév kapcsán egyrészt emlékeztetett, hogy a Mol már előre jelezte az upstream üzletág növekvő pályára állását, másrészt kijelentette, hogy a csoport a következő negyedévekben is jelentős növekedési lehetőséget lát. Az elnök-vezérigazgató komoly áttörésnek értékelte az Akri Bijeel blokk mezőfejlesztési tervének elfogadását, mert a terület jelentősen hozzájárul majd a termelés növekedésének fenntartásához. A dowstream üzletág értékelése részeként kitért arra, hogy a csoport kibővítette kelet-közép európai portfólióját a csehországi Lukoil kúthálózat megvásárlásával.
„A Mol kiemelkedően jó feltételekkel, 1,5 milliárd dolláros, rulírozó hitel felvételéről állapodott meg. Hiteleink átlagos lejárati időtartama meghosszabbodott, és tovább növeltük pénzügyi rugalmasságunkat, amely kulcsfontosságú növekedési stratégiánk megvalósításához” – jelentette ki Hernádi Zsolt.
Kétszázmilliárdos üzemi eredményt jósol a Concorde
„A Mol 29 milliárd forintos adózott eredménye javulás az egy évvel korábbi, 30 milliárd forintos veszteséghez képest, másrészt öt százalékkal meghaladja az előzetes várakozásokat is” – mutatott rá Vágó Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője. A Concorde a Mol 2014-es üzemi eredmény előrejelzését 125 milliárd forintról 200 milliárd forintra emelte, a tisztított EBITDA-ét pedig 427 milliárdról 460 milliárd forintra. Mindazonáltal Vágó Attila nem tartja valószínűnek, hogy a jelenlegi finomítói marzsok hosszabb távon is fenntarthatók maradjanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.