A Mol 260 millió eurós rendkívüli osztalék kifizetését tűzetné napirendre a közel 50 százalékos tulajdonában lévő, horvátországi INA e célból összehívandó, rendkívüli közgyűlésének. A pénzből – a tulajdonosi arányokat tükrözve – nagyjából 130 millió eurónyi jutna rá. Az osztalékot az eredménytartalék terhére fizetnék ki.
Az INA már korábban is fizetett osztalékot, de a Mol mostani bejelentésének időzítése és az összeg nagyságának alapján felmerülhet, hogy a társaság eldöntötte: kiszáll az INA-ból, de előbb kivesz belőle annyi pénzt, amennyit csak tud. A hányad eladása azóta van terítéken, amióta Horvátországban megkérdőjelezték, hogy a Mol jogszerűen kapta meg az INA irányítási jogát, és amióta fő társtulajdonosa, a horvát állam azon dolgozik, hogy a menedzsment-jogok tükrözzék a tulajdonosi arányokat. A horvát hivatalos álláspont szerint a Mol a mostani felállásban nem költ eleget az INA-ra, Mol pedig attól tart, hogy egy esetleges újbóli, állami irányítás alatt az INA-t érintő döntések nem kizárólag gazdasági megfontolások alapján születnének. Ez esetben viszont nem tarthatja részvényesei pénzét a horvátországi társaságban.
Hányadának lehetséges vevőjeként – épp egy Mol-vezető nyilatkozata alapján – először valamely orosz olajcég neve merült fel, ma már inkább amerikai potenciális tulajdonosokról hallani. A Bloomberg szerint a genfi székhelyű Klesch csoport már megkezdte az INA átvilágítását. A csoportot ellenőrző, amerikai Gary Klesch szeptemberben jelezte, hogy öt-hat európai olajfinomítót venne.
A Mol mostani bejelentésének közvetlen előzménye azonban – és közleménye szerint az oka is – az volt, hogy a horvát gazdasági minisztérium visszavonta a INA Száva folyó és Északnyugat Horvátország területeire vonatkozó kutatási engedélyeit. „A részvényesek megértették, hogy a minisztérium jelenleg nem támogatja a befektetőbarát környezetet Horvátországban. Így elérkezettnek látják az időt, hogy korábbi befektetéseik eredményét realizálják” – áll a közleményben, amely emlékeztet, hogy a Mol a csődtől mentette meg az INA-t, stabilizálta pénzügyi helyzetét és egy jelentős befektetési lehetőségekkel rendelkező, nyereséges vállalattá alakította.
Szollár Domokos, a csoport szóvivője cáfolta feltevésünket, hogy az osztalékfizetési terv fordulópontot jelentene a Mol horvátországi stratégiájában. „Az elmúlt évek eredményes vállalatvezetésének is a gyümölcse, hogy a Mol az INA rendkívüli közgyűlésének az osztalék kifizetését javasolja, fordulatról szó sincs” – szögezte le. Hangsúlyozta, hogy bár nagyok az INA-ban lévő növekedési lehetőségek, ezek kihasználásához el kellene indítani a beruházásokat a kutatás területén. Az ehhez szükséges koncessziókat azonban a horvát gazdasági minisztérium – a horvát bíróság döntése ellenére – ismét elvette. A Mol az értékteremtő finomítói beruházásokat is támogatja, de felelős részvénytársaságként csak olyan beruházásokat tud felkarolni, amelyek jövedelmezőek és a részvényesek érdekeinek megfelelnek.
A kiszállás csak végső esetben opció
Szollár Domokos tájékoztatása szerint a Mol az INA-t továbbra is nyereséget termelő csoportnak szeretné látni, akként irányítani, ennek érdekében pedig folytatni a társtulajdonos horvát kormánnyal megkezdett tárgyalásokat. „Jó hír, hogy a horvát gazdasági miniszter is rábólintott az amerikai közvetítők bevonásába, bízunk benne, hogy a megbeszélések termőre fordulnak. Az INA-ból való kiszállás csak akkor opció, ha a horvát kormánnyal nem sikerül megállapodni” – mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.