A fogyasztási kiadásoknak hála, kevésbé zsugorodott az USA gazdasága idén az első negyedévben, mint korábban jelezték: a kereskedelmi minisztérium által tegnap kiadott végleges adat szerint az annualizált GDP-csökkenés csak 0,2 százalék volt, szemben a néhány hete közzétett második becslésben szereplő mínusz 0,7 százalékkal. A módosítás megfelelt a Bloomberg elemzői konszenzusának, de a várakozások eléggé szóródtak, 0,5 százalékos visszaesés és 0,4 százalékos növekedés között.
A nem teljes körű statisztikai adatokra alapozott korábbi becslés nagyon gyenge adatát az elemzők részben az év eleji kemény téli időjárással magyarázták – ez más években is így volt –, részben pedig azzal, hogy a nyugati partvidék kikötői sztrákjai hátráltatták a külkereskedelmet. (A Reuters által idézett elemzői becslések szerint a szokatlanul nagy februári havazások legalább egy százalékpontot vittek el a bruttó hazai termékből. Közgazdászok – köztük például a San Franciscó-i Fed elnöke – ismét bírálták a kormányzatot azért, hogy nem megfelelő a számítási modellje, így az időjárás okozta kilengések nagyon meghatározzák az adatot.) A GDP mintegy kétharmadát adó lakossági fogyasztás azonban a végleges adat szerint 2,1 százalékkal emelkedett, szemben a korábban becsült 1,8 százalékkal, elsősorban élelmiszerekre és közlekedésre költött többet a lakosság. A legfrissebb mutatók szerint a második negyedévben is ez hajthatja majd a gazdaságot: májusban például 1,2 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom a 0,2 százalékos áprilisi növekedés után, és rendre egyre jobbak a lakásépítéssel kapcsolatos mutatók is. Különösen erőteljes a tempó az autóeladásokban, ahogy a vevők bepótolják a válságos évek lemaradását: májusban a személygépkocsik és kisteherautók annualizált értékesítése elérte a 17,7 milliót a Ward’s Automotive szerint, ez a legjobb adat 2005 júliusa óta.
Mindez azt tükrözi, hogy igazuk lehet a Federal Reserve szakértőinek, illetve magának a Fed elnökének, Janet Yellennek, akik azt hangsúlyozták, hogy az első negyedévi visszaesés csak átmeneti volt, az év hátralevő részében rákapcsol a világ legnagyobb gazdasága, ami lehetővé teszi az őszre betervezett kamatemelést (és talán még egy továbbit is az év során). Az első negyedéves GDP-növekedés az USA-ban hosszabb távon átlag 1,6-1,7 százalékkal elmarad az adott év többi részében elérttől. A Fed a múlt héten kiadott legfrissebb prognózisában 1,8–2 százalékos gyarapodást jelzett előre 2015-re a tavalyi 2,4 százalék után (a márciusi prognózisban még 2,3–2,7 százalék szerepelt).
Belehúztak a franciák
Erősen növekedett Franciaország gazdasága az idei év első negyedévében: a végleges adatok szerint 0,6 százalékkal bővült a GDP az előző negyedévhez képest, ami 2013 második negyedéve óta a legjobb eredmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.