Egy év alatt csaknem tízmilliárd forinttal nőtt a patikákban a vény nélküli, nem támogatott termékekre költött pénz az országban
– közölte a Világgazdasággal az egészségügyi információs technológiával és klinikai kutatással foglalkozó cég, az IQVIA. A múlt évben összesen 200,4 milliárd forintért vásároltunk például fájdalomcsillapítót, érvédő hatású gyógyszert, stresszenyhítőt, probiotikumot és megfázás elleni forró italt.
A toplistát az év egészében az általános fájdalomcsillapítók vezetik,
második helyen pedig a megfázás elleni készítmények állnak. Évszakfüggő, hogy a torokfájás elleni pasztillák a negyedik vagy a tizenkettedik legkeresettebbek-e. Az első tízben vannak még az izomfájdalom-csillapítók, a multivitaminok, a köhögéscsillapítók és a vércukorszintmérők is.
Bár a gyógyszertárban vásárolt termékek biztonságosak, előfordul, hogy a hazai hatóság kivon néhány terméket a forgalomból. Júliusban huszonhét vérnyomáscsökkentő gyógyszer forgalmazását függesztette fel az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, mert felmerült a gyanú, hogy minőségi hibás lehet a hatóanyaguk. Legutóbb véglegesen is kivonták a piacról a kalcium-pezsgőtablettákat ólomszennyezettség miatt.
Nem a gyártáskor került a szennyeződés a kalcium-pezsgőtablettába
– közölte a Világgazdasággal a Sandoz Hungária Kft. – Mivel a termék természetes alapanyaga bányászatból származik, elemi szennyeződés természetes módon is előfordulhat benne.” Mint hozzátették, dolgoznak rajta, hogy mihamarabb elérhető legyen a pezsgőtabletta, de még nem tudni, mikor indulhat újra a forgalmazása.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.