Az Európai Unió Tanácsa további egy évvel meghosszabbította annak az ideiglenes kereskedelmi rendeletnek a hatályát, amely szerint Ukrajna és Moldova túlnyomórészt vámok és mennyiségi korlátozások nélkül hozhatja be az Európai Unióba a termékeit, köztük a mezőgazdasági termékeket. Ennek értelmében a moldáv termékekre kivetett vámok felfüggesztése pedig 2025. július 24-ig marad érvényben.
Ukrajna a mezőgazdasági termékeit 2025. június 5-ig vámok és mennyiségi korlátozások nélkül exportálhatja az unióba.
Az ideiglenes kereskedelmi liberalizációs intézkedések meghosszabbítása mellett az EU védelmet biztosít az uniós mezőgazdasági termelőknek, ugyanis az Európai Bizottság vészfékmechanizmust vezet be a különösen érzékeny mezőgazdasági termékek, nevezetesen a baromfi, a tojás, a cukor, a zab, a búza, a kukorica és a méz esetében.
Ha e termékek behozatala meghaladja a 2021 második felében, valamint 2022 és 2023 egészében feljegyzett behozatali mennyiségek átlagát, a vámok újra kivethetők lesznek. Az új szabályokról szóló megállapodás részeként az Európai Bizottság ígéretet tett arra, hogy hamarosan tárgyalásokat kezd Ukrajnával a kereskedelem tartós liberalizációjáról.
Az Európai Bizottság még a háború kirobbanása után, 2022-ben függesztette fel az ukrán agrárimportra kivetett vámokat és kvótákat. Ezzel viszont az EU több keleti tagállama, köztük Magyarország sem értett egyet, mivel az ukrán termékek, főleg a gabona piaci zavarokat okozott. Tavaly az érintették betiltották az ukrán gabonafélék forgalmazását országuk területén.
Az elmúlt hónapokban pedig részben az ukrán mezőgazdasági import és az EU zöldmegállapodása miatt Európa-szerte tüntettek a gazdák. Végül az európai döntéshozók részben korlátozták a vámmentes ukrán gabonaimportot és visszavontak számos intézkedést.
Ukrajna hazavághatja az EU agrárpolitikájátUkrajna szomszédországainak, az EU felvételi irodája előtt hosszabb ideje toporgó-morgolódó balkániaknak, de még a francia és a német agrárszféra érintettjeinek sincs fogalmuk arról, hogy fél év, egy év vagy hosszabb idő múlva milyen irányt vesz a gazdasági alapokat lerakó és mindinkább az európai integráció politikai fejlesztése irányába elmozduló Európai Unió. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.