Függetlenné szeretne válni a nyersanyagok terén a Mercedes-Benz, és nagy lépést tett efelé: a nagyvállalat új, a dél-németországi Kuppenheimben épült akkumulátor-újrahasznosító gyárának megnyitóján jártunk hétfőn, amelynek alapkövét még nem is olyan régen, tavaly tavasszal rakták le.
A megnyitón felszólalt Olaf Scholz, Németország kancellárja, aki nemrég erősítette meg, hogy a 2025-ös szövetségi választáson is jelölt lenne.
Beszédében hangsúlyozta: a német autógyártóknak nem kell félniük a kínai konkurenciától, és országuk nem támogatja a kínai gyártású elektromos autókra kivetett európai uniós vámot. Emlékeztetett, hogy egyesek szerint Kína jobb villanymotorokat tud gyártani náluk. Szerinte a dél-koreai és japán gyártók is erős konkurenciát jelentettek korábban, de a német autóipar akkor is rendesen helytállt.
A kuppenheimi üzemet Németország új iparpolitikai programjának részeként jellemezte. A kancellár elmondta, hogy exportországként nyitott kereskedelemből élnek az egész világgal.
Ezért pedig nem a legjobb tarifákra van szükségünk, hanem a legjobb autókra és a legmodernebb technológiákra
– zárta szavait Scholz.
Az eseményen Ola Kallenius, a Mercedes-Benz vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az új gyárral a Mercedes megmutatja innovatív erejét, és segít függetlenebbé válni a fontos nyersanyagok terén.
A német kormány csaknem 17 millió euróval finanszírozta a kutatási projektet, amely körülbelül száz új munkahelyet teremt. Kuppenheimben a régi elektromos autók akkumulátoraiból speciális, többlépcsős kémiai eljárással nyernek ki olyan nyersanyagokat, mint
Ez évente több mint 50 ezer új akkumulátormodul létrehozását tenné lehetővé, ráadásul napelemes rendszerrel és kívülről érkező zöldenergia segítségével a gyár szén-dioxid-semlegesen termel majd.
A gyárlátogatás során kísérőnk, aki a kémiarészlegen dolgozik, elmondta, hogy a régi akkumulátorok újrahasznosítása rendkívül bonyolult, ezért nagyon drága, jelenleg még nem is éri meg annyira anyagilag. Hangsúlyozta, hogy ezt a folyamatot nem könnyű automatizálni, hiszen sokféle méretű akkumulátor van a piacon, ők pedig nem csak a Mercedes-Benz gyártmányait hasznosítják újra.
Arról is beszélt, hogy eddig az akkumulátorokat kézzel szerelték szét az újrahasznosítás folyamán, majd a belső részét felaprították, és rengeteg energiát felemésztve extrém hővel főzték, a különféle fémek a változó olvadáspontok miatt szennyeződtek. Az újrahasznosított tartalom itt maximum 70 százalék volt. Az új üzemben viszont a pirometallurgiától – tűzi kohászat – eltérően a hidrometallurgiai eljárás – a fémek nedves módszerrel való előállítása – kevésbé hulladékigényes. Ráadásul
az alacsony, akár 80 fokos hőmérsékleten működő eljárás jóval kevesebb energiát használ fel.
A Mercedes-Benz munkatársa elmondta, hogy az újrahasznosító gyár az akkumulátormodulok aprításától a szárításon át az aktívan újrahasznosítható anyagok feldolgozásáig minden lépést lefed.
A mechanikai eljárás során a műanyagokat,
is összetett, többlépcsős folyamatban válogatják szét. A korábban említett hetven helyett itt az újrahasznosított tartalom akár 96 százalék is lehet. Azt szeretnék elérni, hogy az új gyárban ez legyen a minimum a jövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.