BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Filmes bérmunka - Egy elveszített év

Nem a magyarországi filmes bérmunkaüzlet éve lesz 2008.

Míg az elmúlt években számos külföldi alkotást forgattak hazánkban, addig az idén alig kapnak megrendelést a komoly költséggel felépült stúdiók - írja a Bloomberg.

A Nemzeti Filmiroda statisztikái szerint tavaly például közel 18 milliárd forintot költöttek el a külföldi stúdiók magyarországi bérmunkára – az idén az első öt hónapban nyilvántartásba vett öt filmre ez az összeg mindössze 832 millió forint volt.

A megbízások elmaradásának több oka van. A legfontosabb az adókedvezmény szünetelése: a 2007 végéig érvényben lévő – 20 százalékos adókedvezményt nyújtó – filmforgatási támogatást ugyanis az Európai Unió felülvizsgáltatta. Az új filmtörvény szerint a kedvezményt kérő produkcióknak egy „kulturális teszten” is át kell menniük, így egyes hollywoodi filmek akár ki is eshetnek a rostán. Az amerikai stúdiók kihelyezési kedvét visszafoghatta – a forgatókönyvírók sztrájkja mellett – a dollár gyengülése is, ami igencsak megdrágította a hazai szolgáltatásokat.

Az etyeki Korda Stúdióban, ahol tavaly Guillermo del Toro a Pokolfajzat második részét forgatta, az idén elmaradtak a nemzetközi produkciók. A Terminátor negyedik részét még a stúdióban résztulajdonos, az első filmeket producerként jegyző Andy Vajna sem tudta Magyarországra csábítani. Roman Polanski Pompeii című mozija gyógyír lehetett volna, de végül – a részletekbe menő megállapodást követően – ezt is lemondták. A stúdióban a nyáron egy magyar produkció azért forgott: Goda Krisztina Kaméleon című filmje.

A pomázi Stern stúdióban is tavaly forgatták az utolsó nagy filmet, az Andrej Koncsalovszkij rendezte Diótörőt. Az idei első fél évben forgatás nem volt, apróbb fejlesztéseket végeztek, jelenleg egy kis produkció előkészítő munkái folynak. A Sternnek több kötelezettség nélküli előzetes foglalása („ceruzás bejegyzése”) van, ezekből három tűnik komolynak, de az idén már legfeljebb csak egy valósulhat meg – tájékoztatta a Világgazdaságot Hidvégi Péter stúdióvezető.

Nagyszabású film fogadására a fenti kettőn kívül egyedül a fóti komplexum képes. Itt jelenleg is forog a Robin Hood harmadik évadja, amely – mivel még tavaly nyilvántartásba vették – a korábbi feltételek szerinti kedvezményekre számíthat.

Akad olyan „stúdió” is, amely ennél is kevesebbre vitte. Sas Tamás például még július elején is úgy látta: az egykori Mecseki Szénbányák területére megálmodott, héthektáros Greenhill komplexumot akár már 2009 végére átadhatják. Az előleget azonban nem tették le, ellentétben azzal a befektetővel, aki 50 millió forintért – az Index információi szerint egy kómaközpont céljára – lefoglalta a területet.

Szintén alig hallani arról a mogyoródi stúdióról, amely egy év eleji bejelentés szerint amerikai szakmai befektetők pénzéből épül meg, és – az akkori tervek szerint – már tavasszal három műteremmel várta volna a filmeseket, mi több: egy filmes iskola beindítását is kilátásba helyezték. A július 1-je óta élő új szabályozás persze változtathat a helyzeten. Elek András, a Nemzeti Filmiroda osztályvezetője a Világgazdaságnak elmondta: az első, az új rendszer szerint pályázni kívánó külföldi érdeklődők már meg is jelentek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.