BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eiffel-torony épült Székesfehérváron - Kép!

Az ÉAI Magyarország Kht., az ÖKO-Pannon Kht. és az Európai Alumínium Szövetség közös projektjének keretében - önkéntesek százainak, számos helyi, vállalat valamint a Budapesti Műszaki Egyetem szakembereinek bevonásával - felépítette a párizsi Eiffel-torony 12 méter magas, 15 ezer használt alumíniumdobozzal borított pontos mását.

„Az Eiffel-torony világszerte az egyedülálló mérnöki teljesítmény szimbóluma, itt Székesfehérváron pedig egy ökológiai felkiáltó jel is egyben. Egy jelképes és egyszerű művelettel a torony kicsinyített acélszerkezetét használt alumínium italdobozokkal vontuk be” – mondta Jeszenszky–Zsilinszky Erzsébet, az EAI Magyarország Kht. ügyvezető igazgatója. „E rendhagyó kezdeményezéssel az alumínium dobozok 100%-os újrahasznosításának lehetőségére, e hulladéktípus minőségromlás nélküli visszaforgatására és egyben a párizsi Öreg Hölgy építése óta szükségszerűvé vált környezettudatos szemléletváltásra kívánjuk felhívni a lakosság figyelmét” – tette hozzá a szakember.

Az alumínium az egyik legdrágább, de legsokoldalúbb csomagolóanyag. Ma már alumínium csomagolásban kapható számos üdítő- és alkoholtartalmú ital, élelmiszer, sőt kozmetikai cikk is. Kevesen tudják azonban, hogy az alumínium szelektív gyűjtése és újrahasznosítása révén 95%-os energia-megtakarítás érhető el. Az újrahasznosítás gazdasági előnyei mellett persze további fontos szempont az ökológiai előny is, hiszen a primer nyersanyag gyártásával szemben az újrahasznosított alumínium előállításához nem szükséges felhasználnunk a Föld erőforrásait, bauxitot és édesvizet sem.


 
„Székesfehérvár felismerte azt a felelősséget, amely régióközponttá válásával, gazdaságának további erősödésével, a lakossági fogyasztás növekedésével rá hárul. A város társadalmi felelősségvállalási programján keresztül kiemelten támogatja a környezet megóvásához, a fenntartható fejlődés biztosításához kapcsolódó lakossági, vállalati és civil szervezeti kezdeményezéseket” – mondta Warvasovszky Tihamér Székesfehérvár polgármestere. „A széleskörű összefogásnak köszönhetően hónapról hónapra növekszik a szelektíven hulladékot gyűjtők száma, növekszik az elültetett növények száma, és természetesen növekszik azok száma is, akik tudják: Székesfehérvár az otthonunk! Felelősek vagyunk érte!” – emelte ki a polgármester.
 
Magyarországon ma mintegy 5,5 millió lakosnak van lehetősége arra, hogy anyaga szerint elkülönítve, azaz szelektíven gyűjtse az otthonában keletkezett csomagolási hulladékokat. A koordináló szervezetek rendszerébe tartozó lakosság tavaly több, mint 50.000 tonna csomagolási hulladékot, ezen belül pedig mintegy 236 tonna alumíniumot juttatott így vissza az anyagok körforgásába.
 
„A hulladék tehát érték és kizárólag rajtunk, a lakosságon múlik az, hogy ezt az értéket valóban megteremtjük-e vagy szó szerint kidobjuk a már nem hasznosítható szeméttel együtt. Ehhez az értékteremtéshez persze szemléletváltásra és a lakosság aktív bevonására van szükség, amelyet az ilyen egyedülálló kezdeményezések révén teremthet meg az ipar, a környezetvédelmi szakpolitika és a civil szféra a leghatékonyabban” - mondta Viszkei György, az ÖKO-Pannon Kht. ügyvezető igazgatója.
 
A 12 méter magas, 1,6 tonna súlyú Eiffel-tornyot szeptember 16-ig láthatja a közönség a székesfehérvári Városház téren. A torony alumínium borítását mintegy 15.000 használt alumínium dobozból, 2.150 óra alatt készítette el Dummel Dániel és diák csoportja, a Csobánkai Általános Iskola 2 diákja, Fernezelyi Sándor szakmai felügyelete mellett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.