Emiatt romlik vevőik, az ipari fogyasztók versenyképessége, meginog a hazai üzleti környezet stabilitása, kiszámíthatósága, összességében pedig csökken az ország tőkevonzó képessége – jósolják a lapunk által megkérdezett üzletemberek. Az Országgyűlés hétfőn szavaz a Robin Hood-adóként ismert 8 százalékos tehernövelésről.
A pénzt az energiaágazat öt csoportjától szedik majd be, ezek a szénhidrogén-termelő, az olajtermék-előállító és -kereskedő, a versenypiaci áramkereskedő, a versenypiaci gázkereskedő, valamint az 50 megawatt beépített kapacitás fölötti áramtermelő társaságok.
Az így beszedendő 30 milliárd forintból a hazai távhőellátás versenyképességét szándékozzák javítani. Ennek mikéntje azonban a szakértők szerint pillanatnyilag több mint nyitott. Ráadásul az adóemeléssel ennek az összegnek éppen a kétszerese gyűjthető be – számolták ki a Magyar Ásványolaj Szövetségnél a 2007-es cégadatok alapján.
A társulás alelnöke, Varga István szerint a következő évben viszont megeshet, hogy a megcélzott vállalatok adóalapja a megromlott működési feltételek miatt olyan szintre csökken, hogy az adó vakon lövés lesz a sötétbe, vagyis már nem is lesz mit megadóztatni.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.