Ma már az emberek, számos ok miatt, ismét szívesen laknának bérlakásban. Például nem tudják vállalni az előbb említett felújítást, vagy annyira eladósodtak, hogy nem képesek fizetni a nagy hitellel vásárolt lakások törlesztőrészleteit. Még mindig aktuális az az ötlet, hogy hozzunk létre egy bérlakás-befektetési alapot – utalt rá Borsi László ingatlanszakértő, a megszüntetett Országos Lakás és Építésügyi Hivatal (OLÉH) egykori vezetője, kommentálva a bérlakások témájában elindított cikksorozatunkat.
A szakértő szerint ez az alap sajátos eszközeivel talán a leghatékonyabban tudja segíteni a bérlakásteremtést, egész pontosan a szociális bérlakások számának jelentős növelését. Képes építeni, de akár felvásárolni is. „Külföldi (spanyol és osztrák) példák alapján szakértő társaimmal azt is kidolgoztuk, hogy miként valósítható meg az átjárhatóság a magántulajdonú és a szociális bérlakás között, hiszen a családok szociális és élethelyzete időről időre változhat.”
Úgy látja: ez a modell hatásosan tudna működni, jót tenne az építőiparnak, benne a lakásépítőknek, s a kormánynak sem kerülne túlzottan sokba, mi több, a forrás is megvan rá. Az államnak a lakbértámogatást kellene biztosítania ahhoz, hogy a tulajdonos (lehet önkormányzat, nyugdíjbiztosító, bank, építőcég vagy akár magánszemély) piaci lakbérhez jusson. Ez persze több (8-10) milliárdos összeg, de a költségvetésben betervezett lakáshitelkamat-támogatás (205 milliárd) terhére át lehetne csoportosítani forrásokat, hiszen ennél jóval kisebb lesz a végső költés. Lakásonként (családonként) 40 ezer forintos havi támogatás esetén – ez Budapesten nagyjából egy közepes méretű lakás piaci lakbérének a fele, vidéken ennél akár nagyobb hányada – éves szinten 20 ezer családnak lehetne megoldani szociális alapon a lakhatási gondjait.
A volt OLÉH-vezető bevallotta: a 2006 nyarán megszűnt hivatal élén eltöltött idő egyik legnagyobb kudarcának tartja, hogy nem sikerült a politikával elfogadtatni ezt a programot, amely megoldást adott volna az embereket meghatározóan érintő problémára. „A politika, a kormány egyszerűen nem volt fogékony, vagy nem merte bevállalni a cselekvést. Azóta sem. Pedig állítom, hogy a lakásügy, a pangó piaci helyzet megoldásának kulcsa továbbra is a szociálisbérlakás-teremtésben van. Éppen ezért örömmel értesültem róla, hogy bizonyos kormányzati és parlamenti szinteken újra előkerült ez a téma, amelynek részévé tették az általam kidolgozott bérlakás-befektetési alapot. De jó lenne, ha most már végre történne is valami konkrét lépés a bizottságosdik helyett. Amíg végképp nem lesz késő!” – fejtette ki a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.