Új üzleti modellekkel és transzparens gyógyszerár-támogatási politikával lehet elérni, hogy a betegek hozzájussanak az új, innovatív orvosságokhoz – mondta tegnap a Magyar Egészségügy Tudományos Bizottsága által szervezett konferencián Szócska Miklós. Az ágazatért felelős államtitkár úgy fogalmazott: a szektor komoly átalakítás előtt áll, ám a fenntartható megoldásokhoz szükség van a szakma véleményére, a bizonyítékon alapuló kutatásokra. Ezért is tartja fontosnak az innovatív gyógyszergyártók támogatásával tegnap bemutatott tanulmánykötetet, amely az ágazat teljes spektrumát átfogja.
Az emberek egészségi állapotának megőrzésében csak 10 százalékot számít az egészségügy, alárendelt például az azt 40 százalékban befolyásoló életmódhoz képest – jelentette ki Ádány Róza, a Debreceni Egyetem Megelőzési Orvostani Intézetének egyetemi tanára. Szerinte hazánkban a születéskor várható élettartam és a GDP között összefüggés van, ám úgy tűnik, Magyarországon baj van az egészségügyre, annak megőrzésére fordított összeg volumenével s annak hasznosulásával is. A születéskor várható élettartam alacsony, a férfiaknál például 3,5-szer nagyobb az esélye annak, hogy 65 éves koruk előtt meghalnak a fejlett nyugati országokban élőkhöz képest. Jó lenne „újraéleszteni” az orvosegyetemek által évekkel ezelőtt kidolgozott országos egészségügyi monitoringrendszert. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.