Budai Gyula elmondta: a bizottság munkájának az a célja, hogy a zsebszerződések a "fiókokban" maradjanak, és ne tudják felhasználni őket. A törvénynek komoly visszatartó ereje van, és a kiegészítő rendelkezések teljes mértékben lehetetlenné teszik az ilyen jellegű szerződések bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásba. A termőföld tulajdonjogának átruházásakor ugyanis a helyi földbizottságoknak vétójoguk van, a szerződés csak akkor jöhet létre, ha hozzájárulnak az adott terület eladásához, a tulajdon bejegyzéséhez pedig a hatóság is hozzájárul.
Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára kijelentette; a jogszabályok kijátszásának, a termőföld tulajdon, haszonélvezeti-, vagy használati jogának színlelt szerződéssel való megszerzése 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, de büntetik a hivatásos közreműködők - közjegyzők, ügyvédek, jogtanácsosok - magatartását is. A büntetés enyhíthető, vagy akár mentesülhet is alóla az, aki önként feltárja a zsebszerződéseket. Büntethető az a személy is, aki a múltban kötött zsebszerződését felhasználva most akar tulajdont, vagy használati jogot szerezni - ismertette az igazságügyért felelős államtitkár, aki beszélt az Országos Ügyvédi Kamara azon javaslatáról is, hogy a magánokiratokon, ügyvédi szerződéseken biztonsági bélyeget helyezzenek el, amelyekről szoros nyilvántartást vezetnek. A szerződéskötés időpontja így könnyen visszakereshető, és ha a dokumentumot a jövőben fel kívánják használni, nem lesz lehetőségük a visszadátumozásra.
Nagy István, Mosonmagyaróvár polgármestere (Fidesz-KDNP) törvényjavaslatának ismertetésekor azt mondta. a zsebszerződések feltárásához minden eszközt és lehetőséget az ügyészség kezébe kell adni, hogy az ügyek felgöngyölítésekor ne ütközzenek állami adatkezelési problémákba, a földhivatalok és az ügyvédi irodák a szükséges adatokat, iratokat át tudják adni. A törvényjavaslat szerint a feleknek harmincnapos időszakot biztosítanának, amikor önként feltárhatják a jogellenes cselekedeteket, később viszont már büntethetők.
A törvényjavaslatot a Mezőgazdasági Bizottság egyhangúlag elfogadta, ami az Alkotmányügyi Bizottság döntését követően szeptemberben a Parlament elé kerülhet. Az országgyűlési képviselő fontosabb célnak nevezte, hogy 2014 májusáig - a moratórium feloldásáig - minél több ilyen ügyet megoldjanak, és ezek a földterületek ismét magyar kézbe kerüljenek.
Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) is azt hangsúlyozta, hogy a vissza kell szerezni a magyar termőföldet azoktól a külföldiektől, akik az elmúlt évtizedekben félig legálisan, vagy illegálisan jutottak hozzá. A bizottság munkájától azt várja, hogy eredményes lesz a fellépésük a földvédelemben, amelyhez lehetőség szerint minden jogszabályi feltétel adott, és további szigorításokra lehet számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.