A szakma egyik óriásának, az oroszországi Ruszalnak emellett gond a szállítási- és az áramköltségek megemelkedése is. Most jelentette be, hogy „lefagyasztja” veszteséges kohóit. Az év végéig öt oroszországi üzemet zárhat be a karéliai, az uráli, a volgográdi és a leningrádi régiókban. A 8,4 százalékos kibocsátáscsökkentéstől az árak emelkedését reméli. Nyereséges szibériai üzemei tovább működhetnek.
A termelés csak akkor indulhat újra Oleg Gyeripaszka, a Ruszal tulajdonosa szerint, amikor a fém ma 1755 dolláros tonnánkénti ára 2400 dollárra nő –írja a Russia Today. A 72 ezer fős Ruszal 19 országban aktív Ruszalnak tavaly 55 millió dolláros vesztesége keletkezett. Mínuszban vannak más orosz fémgyártók is, például a Szeversztál, a Norilszk Nikkel, vagy a Jevraz.
A Ruszal ausztráliai vetélytársa, a kanadai Alcant ellenőrző, és nyereséges Rio Tinto már a bezárásnál is tovább ment, egyes érdekeltségei eladásán dolgozik, egyelőre a várttól elmaradó sikerrel. Nyereséges volt a második negyedévben a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező Alcoa is, de eredménye mögött szigorú intézkedések álltak.
A piac szorítására reagálva már júliusban jelezte, hogy várhatóan véglegesen leállítja olaszországi, Fusina nevű, elsődleges alumínium gyártó feldolgozóját, ahol már 2010 júniusa óta kisebb kapacitással termelnek. A lépés miatt évi 44 ezer tonnával évi 4,2 millió tonnára esik a csoport globális alumíniumfinomító kapacitása. Korábban már bejelentette egy 460 ezer tonnás kapacitáscsökkentés tervét, az olaszországi ezen felül jelentkezik.
„Mivel a Mal Zrt. nem alumíniumot, hanem elsődlegesen már speciális timföldet és hidrátot gyárt, az alumíniumpiac szűkülése sem érinti közvetlenül” – tájékoztatták lapunkat a társaságnál. Mint közölték, ma egyébként sem a nem túl kedvezően alakuló európai piac hatásainak a kivédése a fő kihívás a Malnál, hanem az, hogy az ellene folyó felszámolás dacára is megőrizze vevői bizalmát. A Mal másfél évtizede meghatározó részben exportra termel, kapacitásainak kihasználtsága termékcsoportonként eltérő.
A Nemzetközi Alumínium Intézet statisztikában még nem látszik a piac szűkülése. A világ elsődleges alumínium termelése 2009 óta nő, még a 2013. júniusi átlagos napi kibocsátás is magasabb volt az idei januárinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.