A 2015. februári export euróban számított értéke 7,4, az importé 6,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A külkereskedelmi mérleg aktívuma 128 millió euróval nőtt. Az év első két hónapjában a kivitel euróértéke 5,6, a behozatalé 3,5 százalékkal emelkedett.
Februárban a kivitel értéke 7,3 milliárd eurót, a behozatalé 6,4 milliárd eurót tett ki. Az export euróban számított értéke 7,4, az importé 6,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva – közölte a KSH. A kivitel növekedése az európai konjunktúra élénkülésével, a behozatal növekedése pedig az élénkülő belföldi kereslettel magyarázható. Az év második hónapjában a külkereskedelmi mérleg aktívuma 935 millió euró (288 milliárd forint) volt.
Az export növekedését tavaly óta kismértékben visszafogta az orosz élelmiszer behozatali tilalom, valamint az orosz-ukrán válság következtében mély recesszióba süllyedő ukrán gazdaság és a hanyatlás szélére jutó orosz gazdaság. Ezeket azonban a következő hónapokban ellensúlyozhatják a felfutó autóipari kapacitások, valamint az újonnan létesülő feldolgozóipari kapacitások – vélekedett Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
Szerinte az euró gyengülése, az olajárak zuhanása és az EKB mennyiségi élénkítése pozitív hatással lehetnek az európai konjunktúrára, így élénkülhet a külső kereslet. „Az import növekedését a belső kereslet, elsősorban a háztartások fogyasztásának élénkülése húzhatja” – emelte ki Suppan.
A tavalyi 6,4 milliárd után idén 8,4 milliárd euró közelébe ugorhat a külkereskedelmi többlet a TakarékBank szerint, mivel a háztartási fogyasztás gyorsuló növekedésének importnövelő hatását ellensúlyozhatja az olaj- és energiaárak meredek zuhanása, ami igen jelentős mértékben javítja a cserearányt, mivel az alacsonyabb olaj- és energiaárak akár 2-2,5 milliárd euróval csökkenthetik az energiaimport értékét. Suppan a várhatóan látványosan tovább javuló külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg hatására a forint erősödésére számít középtávon.
Az idei év első két hónapjában KSH szerint a kivitel értéke 14,1 milliárd euró (4414 milliárd forint), a behozatalé 12,5 milliárd euró (3901 milliárd forint) volt. A kivitel euróértéke 5,6, a behozatalé 3,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg többlete 330 millió euróval meghaladta az egy évvel korábban mértet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.