Vannak nagy tőzsdei kibocsátások (IPO), mint az Alibabáé vagy a Facebooké volt – 25, illetve 16 milliárd dolláros értékkel –, és vannak az igazán nagy ügyletek. Utóbbiaknál állíthat fel új kategóriát a szaúdi olajipari óriás, a Saudi Aramco, amely a megszellőztetett, majd a cég honlapján megerősített tervek szerint 5 százalékos pakett eladásával kezdené meg tőzsdei pályafutását. Mohammed bin Szalman helyettes koronaherceg a The Economistnak elmondta, hogy a királyi család támogatja az ötletet, mert az állami tulajdonú Aramco tőzsdei bevezetésével mindenki nyer: a cég, amelynek működése átláthatóvá válik, az állam, amely a korrupció visszaszorulásából profitál, és a rijádi börze, amelynek a forgalmát felpörgeti egy ilyen volumenű ügylet. A volumenről Mohammad herceg annyit jegyzett meg, hogy az a nyolcvanas évek Nagy-Britanniájának nagyvállalati privatizációjához mérhető. Ahhoz viszont csekély a felkínált pakett, hogy a befektetők érdemben beleszólhassanak a vállalat ügyeibe, továbbra is a királyi család szava dönt mindenben.
Talány, hogy a szaúdiaknak miért éppen a 11 éves mélypontra, hordónként 33 dollár alá süllyedt olajárnál jutott eszükbe az Aramco tőzsdei megméretése. A bevétel enyhítené a költségvetés nyomasztó hiányát, ám önmagában ez nem indokolja, hogy az aranytojást tojó tyúk udvarába másokat is beengedjenek. A királyság már megszorításokra kényszerült, csökkentették az üzemanyagok árának és a közszolgáltatások díjának a támogatását, de ennyi nem elég a bevételi oldal rendbetételéhez. Az Aramco sötét ló az olajpiacon, annyit tudni, hogy a világ kőolajtermelésének tizedét adja, igazolt készletei 261 milliárd hordót tesznek ki, ez a tőzsdén jegyzett energiacégek között a legértékesebb ExxonMobil tartalékainak a tízszerese.
Az ExxonMobil sokáig a világ legértékesebb tőzsdei cége volt, de piaci kapitalizációja mára 320 milliárd dollárra csökkent. Az Aramcóra a Financial Times öt éve 7 ezermilliárd dolláros becslést tett közé, ám akkor 80 dollár körül volt az olaj ára. A szaúdi kitermelési költségek igen alacsonyak, ami a profit szempontjából kiemelten fontos tényező.
Ugrásra készen a befektetési bankok
Az Aramco-IPO lebonyolítása hatalmas üzletet jelentene, megfigyelők szerint némi helyzeti előnyben lehet a nagyok közül a Deutsche Bank, a JPMorgan Chase és a Citigroup, amelyek tavaly részt vettek az Aramco 10 milliárd dolláros kötvénykibocsátásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.