Kezdik kiheverni a globális krízist és a 2010 után bevezetett válságadókat a Magyarországon tevékenykedő külföldi vállalatok, erre utal, hogy tavaly rekordprofitot értek el. A jegybank jelentése szerint a 2015-ös évet még annál is nagyobb nyereséggel zárták a külföldi cégek, mint ami a válság előtt megszokott volt. A GDP 7 százalékát elérő profitból a jegybank fizetési mérlegről szóló jelentése alapján a cégek növelték az osztalékfizetésüket és az újrabefektetett jövedelmeket is. Míg korábban a profit nagyobb részét osztalékként hazautalták, addig az elmúlt években a jövedelem nagyobb részét Magyarországon fektették be újra.
A külföldi vállalatok nyeresége a válság első éveiben a GDP 6 százalékáról 4 százalék alá csökkent. Az újrabefektetések jelentős csökkenése összefüggésben állhatott a válsággal: egyrészt a vállalati beruházások a növekedési kilátások visszaesése miatt csökkentek, másrészt a válságot követően megnőtt bizalmatlanság, és a hitelezés csökkenése miatt az anyavállalatoknak jelentős forrásigényük volt – legalábbis a jegybank narratívája így szól. Az persze kétségtelen, hogy a válságnak döntő szerepe volt a profitabilitás csökkenésében, és a befektetések visszaesésében, ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a válságadók a magyar költségvetésnek ezermilliárdos nagyságrendű bevételeket termeltek az elmúlt években. A bankok, a kiskereskedelmi cégek vagy éppen az energiavállalatok különböző terhei rontották a magyar gazdaság növekedési kilátásait, a terhek csökkenésével azonban lassan javul a helyzet.
Nemzetközi összehasonlításban korábban a Magyarországon működő külföldi vállalatok megtérülése elmaradt a régiós országoktól, a 2015-ös 17 százalékos jövedelememelkedéssel már elérte a régiós szintet. Az újrabefektetett jövedelem aránya továbbra is meghaladta a többi visegrádi országét.
A következő évek kedvezők lehetnek. Az MNB előrejelzése szerint az export várható bővülése mellett a külföldi tulajdonú vállalatok profitja továbbra is magas lesz, de 2015-höz képest enyhén mérséklődhet.
Romlott a jövedelmezőség külföldön
A hazai tulajdonban lévő, külföldön működő vállalatok jövedelmezősége 2015-ben mérséklődött – a GDP 1,2 százalékát meghaladó szintről 0,9-re –, ellentétben a külföldiek magyarországi nyereségességének növekedésével. A külföldön működő magyar hátterű cégek alacsonyabb jövedelmezőségében szerepe lehetett a környező országokban tapasztalt geopolitikai feszültségeknek, valamint az orosz gazdaság tavalyi visszaesésének is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.