A legnagyobb olajkitermelő országok (a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC és az együttműködő országok, összesen 10 állam) arra törekszenek, hogy az általuk együttesen vállalt napi 1,8 millió hordós kitermeléscsökkentést – amelyet egyszer már 2018 márciusáig kitoltak – a jövő év végéig meghosszabbítsák. A bejelentést ugyanakkor a piaci várakozások szerint – az olajár elmúlt időszakban tapasztalt emelkedése miatt – egyelőre elhalasztják. A témához kapcsolódóan a CNBC megvizsgálta, hogyan állnak a világ legnagyobb olajtermelői a kitermelés visszafogásával.
A legnagyobb olajtermelő tavaly december óta Oroszország, amely határozottan támogatja a kitermelés visszafogására irányuló terveket. Augusztusban 10,34 millió hordó olajat hoztak a felszínre, ami mérsékelt csökkenést jelent az előző hónaphoz képest. Ugyanebben az időszakban az OPEC legnagyobb, egyben a világ második legnagyobb kitermelője, Szaúd-Arábia mezőiről 9,95 millió hordónyi került a világpiacokra, a mennyiség a nyár utolsó havában május óta először csökkent 10 millió hordó alá.
Mindeközben az Egyesült Államok a Joint Organizations Data Initiative (JODI) által publikált adatok szerint 9,34 millió hordóval járult hozzá a világ termeléséhez, s ez már a harmadik olyan hónap volt, amely növekedést mutatott az előzőhöz képest. Az OPEC főtitkára, Mohammed Barkindo fel is szólította az amerikai palaolaj-termelőket, hogy támogassák a globális olajellátás növekedésének megakadályozására irányuló törekvéseket annak érdekében, hogy az olajpiaci egyensúly helyreálljon. Hasonló irányba halad Afrika második, a világ kilencedik legnagyobb olajtermelője, Angola: augusztus volt a harmadik hónap, amikor a kitermelés nőtt, így elérte az 1,68 millió hordót.
Az OPEC második, a világ negyedik legnagyobb termelőjének, Iraknak az augusztusi kibocsátása 4,38 millió hordó volt a júliusi 4,4 millió után. Hasonlóképpen mérsékelten csökkent a világ ötödik legnagyobb piaci szereplőjének, Kanadának, illetve a hatodiknak, Venezuelának a kibocsátása is a nyár utolsó havában. Az észak-amerikai államban 3,12 millió hordót, a dél-amerikaiban 2,1 millió hordót hoztak felszínre. Venezuela olajminisztere, Eulogio del Pino októberben arról beszélt, hogy a jövőben legfeljebb további 16 országot vesznek majd fel az együttműködésbe, hogy megerősítsék a kiegyensúlyozó intézkedéseket.
Harmadik hónapja zsinórban csökken a mexikói kitermelés, amely augusztusra 1,94 millió hordóra mérséklődött. A közép-amerikai ország (a világ nyolcadik legnagyobb olajkitermelője) azt követően csatlakozott a kartellhez, hogy a mennyiségi kvóták mérséklésének határidejét 2018 márciusára kitolták. Csökkent a norvég kitermelés is. Az észak-európai ország – az olajpiac tizedik legnagyobb szereplője – kútjaiból augusztusban 1,57 millió hordó került a világpiacokra a júliusi 1,62 millió után a JODI adatai szerint. Az OPEC Nigériának és Líbiának – az országokban dúló, tavaly jelentős kitermeléscsökkenést okozó konfliktusok miatt – haladékot adott a kibocsátás mérséklésére. Afrika legnagyobb, a világ hetedik legnagyobb olajkitermelője, Nigéria augusztusban 1,99 millió hordó olajat pumpált a világpiacra. Az ország illetékesei úgy nyilatkoztak, akkor fogják figyelembe venni a termelési határértéket, ha kitermelésük stabilizálódik ezen a szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.