Fontos, hogy a Brexit ne befolyásolja az európai uniós szintű gyógyszer-engedélyeztetési eljárások menetét, ehhez elengedhetetlen az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és a nemzeti gyógyszer-engedélyező hatóságok összehangolt munkája
A 27 tagállam között kiélezett verseny zajlik, hisz eddig az Egyesült Királyság a gyógyszer-engedélyezési folyamatok jelentős hányadát, 15 százalékát látta el, de a Brexit miatt kapacitások szabadulnak fel.
Ezekért az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) is versenybe száll
– mondta Pozsgay Csilla, az intézet főigazgatója.
A hazai hatóság 2016-ban dinamikusan növelte pályázati aktivitását az EMA felé, korábban évente három-négy centralizált eljárást bonyolított le az intézet, 2017-ben ugyanakkor már tíz eljárást folytatott. „Most van az a pillanat, amikor versenybe szállhatunk további feladatokért” – tette hozzá a főigazgató.
A decentralizált eljárásokban eddig is kiemelkedő helyet foglalt el Magyarország: az EU tagállamai között 2017-ben a kilencedik helyen álltunk, a V4-es országok között pedig elsők vagyunk.
Magyarország 51, Csehország 40, Lengyelország 18, Szlovákia pedig 10 eljárásban vett részt referenciahatóságként.
A verseny szempontjából az idő fontos tényező, hisz a jogszabályok szerint egy-egy engedélyezési eljárás legkevesebb 210 napig tart. Ezért a gyógyszercégeknek már most el kell dönteniük, hogy a bevezetés előtt álló termékeiket mely ország gyógyszerhatóságánál engedélyeztetik. A Richter például már nyilatkozott arról, hogy az összes eljárását a magyar hatóságnál végezteti a jövőben.
A napokban zajlott Bázelben a szakmapolitikai döntéshozók, a gyógyszer-engedélyező hatóságok és a gyógyszerkutatással, -fejlesztéssel, a gyógyszerforgalmazással és az egészségügyi ellátások finanszírozásával foglalkozó szakemberek egyik legrangosabb rendezvénye, a Drug Information Association (DIA). Itt az európai uniós gyógyszer-engedélyezéssel és az EMA tevékenységének irányvonalaival foglalkozó szekcióban Pozsgay Csilla, az OGYÉI főigazgatója régiónkból egyedüliként meghívást kapott a szekció kerekasztal-beszélgetésére.
A főigazgató úgy véli, ez mindenképpen elismerés, annak elismerése, hogy az OGYÉI számos területen jelentős erőfeszítéseket tett, hogy a hiánypótló, innovatív gyógyszerek mielőbb elérhetővé váljanak az unióban.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.