BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pillanatok alatt elkapkodhatják a támogatásokat a cégek

Százmilliárdok válnak elérhetővé a beruházási és az innovációs pályázat révén.

Az előzetes igényfelmérés szerint már az első nap betelhet az első körre szánt 80 milliárd forintos keret

– mondta a Világgazdaságnak Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezetője. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy megjelent a 2021–2027-es uniós ciklus első nagy beruházási pályázata, a társadalmi egyeztetésre bocsátott Ginop Plusz-1.2.1-21 kódszámú felhívás, amely a mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását hivatott támogatni. A konstrukció négy benyújtási szakaszban 200 milliárd forint támogatást kínál, ebből a június 28-án induló első szakasz 80 milliárdot. Projektenként legalább tíz-, legfeljebb 629 millió forint igényelhető.

Számításaink szerint 600-700 pályázat is elegendő az összeg lejegyzéséhez,

ennyi a tavalyi Ginop-1.2.8 pályázatnál már az első napon, estig beérkezett – tette hozzá Papadimitropulosz Alex, hozzátéve, hogy az a pályázó, aki június 28-ig nem készül el a pályázati anyagával, szeptember 27-én tudja legközelebb beadni a kérelmét. A Via Credit éppen ezért azt javasolja a pályázóknak, hogy egyszerűsítsenek, ne akarjanak sok apró tételt elszámolni, mert azzal azt kockáztatják, hogy nem készül el időben a pályázati anyaguk.

Fotó: Shutterstock

A vállalati kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységeket ösztönző Ginop Plusz 2.1.1 pályázatnál a tervezet szerint összesen 136,67 milliárd forint áll majd rendelkezésre két szakaszban, projektenként 50 millió és 1 milliárd forint közti összeget lehet igényelni. A szakértő szerint a k+f-feltételek kedvezőbbek lettek, például bekerült a 15 százalékos átalányelszámolás lehetősége, ami fontos könnyítés. A felhívás kizárja a teljes informatikai iparágat, ami Papadimitropulosz Alex szerint nonszensz a mai világban. A Via Credit ügyvezetője úgy tudja, hogy

erre külön pályázati kiírás lesz, de ezt célszerű lett volna előzetesen is kommunikálni.

Továbbra sem érthető, hogy miért kell kizárni a nagyvállalati beruházásokat a támogatási körből, ez a terület ugyanis bérköltséget számolhat csak el, beruházásokat nem – jegyezte meg a szakértő. Azzal érvelt, hogy Magyarországon az innovációk több mint 90 százalékát nagyvállalatok hajtják végre, holott eleve nehéz rávenni egy nagyvállalatot arra, hogy pályázatok keretén belül innováljon és Magyarországra hozzon fejlesztéseket. A Via Credit felmérése szerint ráadásul a k+f-támogatásban részesülő cégek jóval nagyobb növekedést értek el ötéves távon, mint azok, amelyek nem ilyen típusú pénzhez jutottak, vagy egyáltalán nem kaptak támogatást.

A százmillió feletti támogatás felhasználása a közép-, de leginkább a nagyvállalati körnél hatékony.

Rövidesen indul a 200 milliárdos beruházási pályázat

Június 28-án indul a beruházási pályázat, projektenként legalább 10, legfeljebb 629 millió forint igényelhető.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.