Az elmúlt néhány évben 41 százalékról 31 százalék alá csökkent a külföldi tulajdonosi körrel rendelkező vállalkozások aránya Magyarországon az 1 milliárd forint éves árbevételt meghaladó vállalkozások körében. Jelenleg mintegy 7360 tisztán hazai érdekeltségű és 3271 külföldi érdekeltségű társas vállalkozás működik ebben a szegmensben.
Az arányok eltolódása ugyanakkor nem jelenti feltétlen azt, hogy a külföldi cégek kiszorulnának, csak a számuk sokkal lassabban növekszik, mint a tisztán hazai „milliárdos” vállalkozások száma.
A külföldi cégek arányának csökkenése ellenére ebben a szegmensben
a vizsgált 8 éves időszakban 2700-ról 3300 nőtt a külföldi érdekeltségű vállalkozások száma.
Ez ugyanakkor sokkal lassabb növekedés, mint a tisztán hazai cégek körében.
A hazai cégek körében gyakorlatilag évről évre több száz új vállalkozás lépi át a milliárdos árbevételi küszöböt, így növekedett a számuk 8 év alatt 3900-ról 7300-ra.
Érdekesség, hogy a sok új hazai milliárdos vállalkozás nem jelenti azt, hogy sok a piacon a teljesen új szereplő. A nemzetközi kötődésű milliárdos vállalkozások átlagéletkora 18 év, míg a hazai milliárdos cégek átlagéletkora 17 év, azaz a hazai szereplők jelentős része is komoly múlttal rendelkezik mire eléri az 1 milliárd forint éves árbevételt.
Az arányok eltolódásához, változásához ugyanakkor hozzájárult a gazdasági növekedés és az infláció is. 2013-ban egy milliárdos vállalkozás még sokkal nagyobbnak és ritkábbnak számított, mint napjainkban. A kisebb vállalkozások körében pedig már magasabb a hazai cégek aránya, ezért az inflációtól megtisztított adatok nem mutatnak ekkora arányú csökkenést a külföldi érdekeltségek körében.
Ugyanakkor a külföldi cégek arányának csökkenése megfigyelhető az alacsonyabb szegmensekben is.
A 100 millió forint feletti árbevételt elérő cégek körében 18 százalékról 12 százalékra csökkent a külföldi cégek aránya 8 év alatt.
Érdekes módon az arány csökkenés itt kevésbé látványos, de abszolút értékben már meglepőbbek az adatok. Ebben a szegmensben szinte stagnált a külföldi cégek száma 8000 körül, míg a tisztán hazai érdekeltségű cégek száma majdnem megduplázódott – 35 ezerről 62 ezerre növekedett – a vizsgált 8 éves az időszakban.
A teljes cégbázist figyelembe véve jelenleg 42 ezer külföldi érdekeltségű társas vállalkozás működik az országban, ami a teljes hazai cégszám 8 százaléka. Ágazati szinten messze kiemelkedik a kereskedelem, de nagyon sok a nemzetközi érdekeltség az ingatlanügyletek körében, a tanácsadó szektorban, illetve az építőiparban.
Országonként vizsgálva a hazai cégek külföldi tulajdonosait, Ukrajna áll a lista élén 4087 vállalkozással. Az Ukrajnához köthető cégek száma évek óta dinamikusan emelkedik, de 2021 az első év, hogy nem Németország áll a lista élén. Németország és Ausztria Magyarország két hagyományos kereskedelmi partnere, évekig foglalta el a dobogó legfelső két fokát, de mára hátrébb szorultak, és a tendencia alapján még hátrébb is szorulhatnak a következő években. Általánosságban elmondható, hogy a nyugat-európai érdekeltségű cégek száma csökken Magyarországon, míg a szomszédos országokhoz köthető vállalkozások száma növekszik. A toplistán a mai napig megtalálható néhány offshore ország is, de számuk csökkenőben van, legalábbis az egyértelműen, tulajdonoson keresztül közvetlenül kimutatható offshore érdekeltségű vállalkozások száma csökkenőben van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.