Az antibiotikum-rezisztencia egyre növekvő problémája az emberiségnek. Európában átlagosan négyszázezer embert betegítenek meg szuperbaktériumok, s közülük tíz százalék áldozatul is esik ezeknek a fertőzéseknek. Világszinten a halálos áldozatok száma már ma eléri az 1,3 milliót, de a prognózisok szerint ez a szám – amennyiben nem sikerül gátat vetni a rezisztens törzsek szaporodásának – az évi tízmilliót is meghaladhatja.
A baktériumok sikeres alkalmazkodására a gyógyszerfejlesztés az újabb és újabb antibiotikumok megalkotásával válaszol, de úgy tűnik, ez a háború most vesztésre áll, mivel a baktériumtörzsek egyre nagyobb arányban válnak ellenállóvá ezekkel szemben. A helyzet azért nagyon nehéz, mert a baktériumok okozta fertőzések leküzdésére ma sincs más orvosi protokoll, mint az újabb antibiotikumok bevetése.
Az ENSZ például már majdnem tíz éve hívja fel a figyelmet a helyzet súlyosságára, nemrégiben pedig egy 13 ezer milliárd dollárt kezelő befektetési csoport is foglalkozni kezdett vele. Amint azt a Bloombergre hivatkozva a Világgazdaság megírta, a csoport saját közreműködését is felajánlva sürgeti a döntéshozókat, hogy hozzanak létre nemzetközi keretrendszert és állítsanak fel egy tudományos testületet a probléma kezelésére. Az ezzel kapcsolatos felhívásnak – közte a Legal & General Investment Managementtel és az Aviva Investorssal – 80 aláírója van.
A gyakran fatális következményű fertőzéseket előidéző rezisztens baktériumtörzsek tulajdonképpen antibiotikumok elleni védekezés során létrejött mutációk, amelyek nagyon komoly antibiotikum-terhelésnek kitett helyeken jöhetnek létre hatványozottan. Ilyenek lehetnek
A kutatások fókuszába a baktériumok természetes ellenségei, a bakteriofágok kerültek. Ezek tulajdonképpen a baktériumok vírusai, és orvosi szempontból azért különösen izgalmasak, mert egy adott fág csak egy adott baktériumra hat, csak azt pusztítja el, a szervezet saját sejtjeit viszont nem bántja.
Az egyetem laboratóriumban kifejlesztett készítmény hatásmechanizmusa egy úgynevezett lítikus enzimszerelvényen alapul, amellyel a bakteriofág előidézi a megcélzott kórokozó azonnali sejthalálát.
A bakteriofágok bevetése nem számít teljesen új megoldásnak, miután az antibiotikumok ipari szintű gyártása előtt – sőt velük párhuzamosan is – használták őket a különféle fertőzések kezelésére. Fejlesztésük, kutatásuk azonban az antibiotikumok térnyerésével gyakorlatilag megszűnt, használatuk pedig perifériára szorult. Az antibiotikum-rezisztencia okozta probléma felerősödése azonban újra a fágokra irányíthatja a kutatók figyelmét.
A Debreceni Egyetem már évekkel ezelőtt felvette ezt a fonalat és komoly energiákat fektetett és fektet ma is a rezisztens baktériumokra ható fágok megtalálását, izolálását, gyógyászati felhasználásuk kidolgozását célzó kutatásokba, illetve fejlesztésekbe.
Szilvássy Zoltán megítélése szerint a már kidolgozott és engedélyezésre váró, az európai hatósághoz benyújtott készítményre alapuló terápia ezen a téren kifejezetten hatásos, segítségével az egészségügyi ellátás következtében kialakuló nozokomiális fertőzések miatti halálesetek teljes mértékben kiküszöbölhetők lehetnek. Az egyetemen a bakteriofágokat embert és állatot megbetegítő törzsek viszonylatában egyaránt vizsgálták és vizsgálják. Elsőként egy emberre veszélytelen szalmonellatörzs elleni fágterápia hatásosságát sikerült igazolniuk csirketelepen. Ez a zárt térben levegőbe permetezhető készítmény már rendelkezik gyártási engedéllyel.
Az emberre veszélyes nozokomiális fertőzésekért felelős törzsek közül a Debreceni Egyetem 25 klinikáján néhány éve hatot sikerült azonosítani. Mára ezek mindegyikének a bakteriofágját is megtalálták, az engedélyezési eljárást elindították. A terápiás alkalmazás során a súlyos szepszisben szenvedő – antibiotikumos kezeléssel már meg nem menthető – betegeknél olyan koktélt kívánnak bevetni, ami mind a hat fágot tartalmazza.
A fágterápia kapcsán Szilvássy Zoltán ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a dolog természetéből adódóan csak helyspecifikusan lehet kidolgozni és alkalmazni. Vagyis, minden olyan egészségügyi intézményben, ahol alkalmazni kívánják, azonosítani kell a megcélozni kívánt baktériumtörzseket. Ezt követően lehet bevetni ellenük a kész fágkészítményeket, ha már van ilyen. Ha pedig az adott törzzsel szemben még nincs megfelelő készítmény, akkor azt értelemszerűen arra a baktériumra kell kidolgozni, aminek jelenlétét az adott helyen kimutatták. Az egyetem kutatólaboratóriuma tud vállalkozni erre a munkára, és a fejlesztések eredményeként az a gyártókapacitás is a rendelkezésére áll, amivel a megfelelő készítményeket elő tudja állítani. Most már csak az kell, hogy mindehhez megkapja a megfelelő jogosítványokat, mindenekelőtt az alapanyag gyártási engedélyét.
A gyógyszergyártó vezetője elárulta, a Covid után mitől tartanak az egészségügyben
Peter Goldschmidt szerint nem biztos, hogy az emberiség felkészült az egyre erősödő antibiotikum-rezisztenciára. A német gyógyszergyártó vállalat, a STADA vezérigazgatója a Világgazdaságnak adott interjúban többek között az általuk széles körben elvégzett felmérés eredményeiről, az európai egészségügyi rendszerekről, a Covid utáni időszakról, prevencióról és a fiatalokat egyre nagyobb mértékben sújtó magányról beszélt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.