Tesztüzemmódban rákapcsolta legnagyobb kelet-szibériai gázmezejét az orosz Gazprom a Kínába tartó Szibéria Ereje vezetékre – jelentette a Reuters.
Az orosz gázipari óriás azt közölte, hogy az Irkutszktól 450 kilométerre északra fekvő koviktai gázmezőről indította meg a tesztszállításokat.
A Jakutföld délnyugati részében fekvő csajandai gázmezőről már 2019 végén elkezdtek földgázt szállítani. Mindkét mező az évi 38 milliárd köbméter névleges kapacitású Szibéria Ereje vezetékre kapcsolódik.
A gázvezeték alapvető fontosságú Moszkva számára, hiszen az Ukrajna megtámadása után kivetett szankciók miatt rákényszerül, hogy a Nyugat helyett más irányba terelje át a gázeladásokat, megőrizve a jövedelmet – írta a Reuters.
A Gazprom azt közölte, hogy a tesztelést követően decemberben indulhat az élesüzem.
A Gazprom 2020-ban még csak 4,1 milliárd köbméter földgázt szállított Kínába, ez 2021-ben már 11 milliárdra ugrott, és jövőre szeretnék elérni a 22 milliárd köbmétert.
A Szibéria Erejéről egyébként nemrégiben még azt mondta Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes, hogy 2027-ben érheti el a teljes kapacitást, két évvel később a tervezettnél.
A kínai gazdaság kisebb lángon ég idén a vártnál, emiatt kevesebb földgázt is fogyaszt, de rendületlenül vásárolják az olcsó orosz gázt. Az Egyesült Államokban hosszú távú szerződések keretében szintén jó áron vásárolt cseppfolyós földgázt (LNG) pedig a terminálokból egyenesen áthajóztatják Európába, ahol drágán eladva hatalmas profitot zsebelnek be rajta. Ezeket a szállításokat állítólag a múlt heti kommunista párti kongresszus előtt és az európai csúcsvezetők lázas energiakrízis-tárgyalásai közepette leállították.
A Bloomberg csütörtöki jelentése szerint szeptemberben Kína rekordmennyiségű LNG-t és acélgyártáshoz szükséges szenet szerzett be Oroszországból. Ukrajna februári lerohanása óta 50 milliárd dollárnál is nagyobb értékben vettek energiatermékeket az oroszoktól a kínaiak.
Szeptemberben 2,5 millió tonna szenet vettek, az előző év azonos havában beszerzett 900 ezer tonna többszörösét. Eközben az LNG-vásárlás egyharmadával növekedett, 819 ezer tonnára, holott egészében a világpiacon 12 százalékkal kevesebbet vásároltak a termékből. A Bloomberg szerint a több gázt szállító vezetékes oroszországi vásárlásokról Peking az év eleje óta nem közöl adatokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.