A következő lépésben Komáromban és Tatán létesít hulladékgyűjtő udvart a Mohu. A vállalat a következő tíz évben összesen 83 új hulladékudvart épít az önkormányzatok által kijelölt területen, zöldmezős beruházásban.
A létesítmények több mint 40 hulladéktípust képesek fogadni, a hulladékok nyomon követését pedig fejlett informatikai rendszer biztosítja. A fejlesztések célja az újrahasznosítási arány további növelése, illetve a hulladéklerakás csökkentése. A Mohu és a tatai önkormányzat szeptember 16-án aláírta a Tatán létrehozandó hulladékudvarhoz kapcsolódó együttműködési és a földhasználati megállapodást. A munka az engedélyes tervek elkészítésénél tart. Komáromban is szignálták már az önkormányzattal a földhasználati megállapodást, itt már a kivitelezést pályáztatják, a munkaterületet várhatóan október–novemberben adják át a kivitelezőnek. Mindkét leendő hulladékudvar 2 ezer négyzetméter hasznos alapterületű lesz. A korábban elkészült esztergomi, a hamarosan elinduló tatai és komáromi mellett több mint 15 önkormányzattal folyamatosak az egyeztetések hulladékudvarok létesítéséről
már szándéknyilatkozat is született.
A Mohu a következő évtizedben minden ötezer főnél népesebb hazai településen mobil vagy fix hulladékudvart kíván kialakítani, a 10 ezer főnél nagyobb lakosságszámú településeken, illetve a 25 ezer főnél népesebb gyűjtőkörzetekben pedig fix hulladékudvart létesít. Az esztergomival, a tataival és a komáromival együtt 83, évente átlagosan pedig 10 új lakossági hulladékudvart épít olyan városokban és térségekben, amelyekben korábban nem volt hasonló szolgáltatás.
A tervek szerint 2025 végéig újabb kilenc ilyen létesítmény jöhet létre.
A beruházásokra a lakóövezetektől megfelelő távolságban kerül sor úgy, hogy az építkezés, illetve a működés ne zavarja az ott élőket, de a hulladékudvarokat könnnyen meg lehessen közelíteni. Fontos követelmény a megfelelő számú parkolóhely, illetve az akadálymentes kialakítás is. Az új hulladékudvarok a legmesszebbmenőkig megfelelnek a környezetvédelmi és biztonsági előírásoknak, egyebek mellett a veszélyes hulladékok kezelésének szempontjából is – hangsúlyozza a közlemény.
A Mohu által épített új hulladékudvarok többsége – így a tatai és a komáromi is – 2000 négyzetméter hasznos alapterületű, de a lehetőségektől és igényektől függően bizonyos helyszíneken 1000 és 4000 négyzetméteres udvarok is épülhetnek. A társaság minden hulladékudvarban bevezeti a hulladékokat pontosan nyilvántartó, valamint a begyűjtéstől a hasznosításig terjedő utat átláthatóan nyomon követő „waste tracking” informatikai rendszert is. A mennyiségek pontos nyomon követésével célzottabban tervezhető a kapacitások fejlesztése, ami elengedhetetlen a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodáshoz és a hazai újrahasznosítási ipar támogatásához.
Az új hulladékudvarokban a korábbiaknál egységesebb és jóval szélesebb a leadható anyagok köre.
Ráadásul már a koncesszió indulásakor egyszerűbbé vált a hulladék leadása, hiszen lakcímkártya felmutatásával már minden magyarországi lakos az ország bármely hulladékudvarát igénybe veheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.