BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Facebook,Logo,Seen,On,Smartphone,Display,Screen,,Ai,Image,In

A Facebook és az Instagram a felhasználók adataival képzi ki a mesterséges intelligenciát – Így védekezhetünk ellene

A Meta felhasználhatja a nyilvánosan elérhető bejegyzéseinket a saját fejlesztésű mesterséges intelligenciájának képzésére. Ugyanakkor a szigorúbb európai adatvédelmi szabályok miatt lehetőségünk van kimaradni a változásból.

A Facebook és az Instagram anyavállalata, a Meta június 26-tól felhasználhatja a nyilvánosan elérhető bejegyzéseinket (megosztott képek, posztok) a saját fejlesztésű mesterséges intelligenciájának (MI) képzésére. Azt fontos kiemelni, hogy a privátban, tehát a Messengeren elküldött üzeneteink tartalmára mindez nem vonatkozik.

Facebook,Logo,Seen,On,Smartphone,Display,Screen,,Ai,Image,In
Európában lehetőségünk van kimaradni az adatgyűjtésből / Fotó: Shutterstock

A hírrel azután foglalkozott számos portál, hogy a közösségi médiában több európai és brit felhasználó arról írt: a Meta e-maileket és értesítéseket küldött nekik a változásról. Ugyanakkor a szigorúbb európai adatvédelmi szabályok miatt lehetőségünk van kimaradni az adatok felhasználásából. Ehhez egy űrlapot – a megnyitás előtt be kell jelentkezni – kell elküldeni, ennek kitöltéséhez egy segédletet is közzétett egy magyar felhasználó.

A beszámolók szerint a Facebook gyorsan elfogadja a magyar nyelvű kérelmeket, míg Instagramon itt érhető el az űrlap. Azt érdemes megjegyezni, hogy a lemondás ellenére a Meta felhasználhatja a minket is ábrázoló nyilvános képeket, amelyeket egy, kimaradást nem kérő ismerősünk tölt fel és oszt meg. A felhasználók megosztottak a kérdésben: míg egyesek nem látnak problémát a változásban, mások az adataikat féltik.

Mindenki mesterséges intelligenciát fejleszt

A több mint másfél éve elindított ChatGPT villámgyorsan meghódította az internetet, mivel képes az emberi beszélgetés pontos utánzására, szöveget generál, képeket és videókat készít. Tud dalokat komponálni, recepteket, e-maileket szerkeszteni vagy fogalmakat tömören összefoglalni az interneten talált információk felhasználásával. 

Mindez felkeltette a riválisok érdeklődését is, és jó néhány cég dobta piacra a saját megoldását, valamint a vállalatok azzal igyekeznek a hírekbe kerülni, illetve növelni az eladásokat, hogy termékeikbe MI-t építenek be. Így tett a Microsoft mellett Elon Musk, de van már orosz chatbot, és megjelentek a kínai riválisok is.

A Meta is saját megoldást dobott piacra

A vállalatnak Llama néven saját nagy nyelvi modellje van, amelynek a legújabb verziója (Llama 3) áprilisban jelent meg, és ez hajtja a cég Meta AI nevű mesterségesintelligencia-asszisztensét. A vállalat chatbotja a WhatsApp, az Instagram, a Facebook és a Messenger alkalmazásban érhető el ingyen, de Európában egyelőre nem használható.

A Meta AI képeket generál, kérdésekre válaszol és animációkat készít. Bár az MI általánosságban lenyűgözte a kutatókat, az etikusok és a törvényhozók egyre jobban aggódnak amiatt, hogy a szabályozás nélküli rendszerek milyen károkat okozhatnak a társadalomban. Emiatt egyre több országban fogadnak el törvényeket, az Európai Unió tavasszal hozott jogszabályt a mesterséges intelligenciáról.

A mesterséges intelligenciát felügyelő hivatalt hozott létre az EU

Mesterséges intelligenciát felügyelő hivatalt hozott létre az Európai Unió. A 140 fős hatóság feladata, hogy szabályozza az MI alkalmazását az új, átfogó európai uniós rendelet keretében. A hivatal munkatársai technológiai szakértők, jogászok és közgazdászok, akik kulcsszerepet játszanak a mesterséges intelligenciáról szóló rendelet végrehajtásában. 

 

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.