Versenyhátrányt okozhat a kis- és középvállalkozásoknak a mesterségesintelligencia- (MI) technológiák rohamos terjedése, illetve ha nem kezdik el alkalmazni ezeket – többek között erre figyelmeztet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a most lezárt piacelemzésében.
A GVH szakértői arra is felhívják a figyelmet, hogy az úgynevezett kis nyelvek, így a magyar nyelv érvényesülését is befolyásolhatja, hogy az öntanuló rendszereket jellemzően a nagy világnyelveken írt szövegeken tanítják be. A GVH javaslatokat is megfogalmazott a fogyasztók védelme, illetve a vállalkozások közötti intenzív piaci verseny fenntartása érdekében.
Január elején indított, most lezárult piacelemzése rávilágít arra, hogy az MI-alapú modellek fejlesztéséhez és hatékony alkalmazásához számos kritikus erőforrás szükséges: jelentős és változatos adatmennyiség; megfelelő számítási kapacitás (hardver vagy felhő); magasan és specifikusan képzett munkaerő; valamint összességében az
ezek finanszírozásához szükséges pénzügyi erőforrások.
Emellett az előtanított modellek elérhetősége is kritikus tényezőnek mondható, mind fejlesztői szinten, mind a modelleket alkalmazó vállalkozásoknak. Ráadásul a kritikus modellinputok birtoklása erősen koncentrált, és gyakran a digitális piacok piacvezető vállalatai (big tech cégek: Meta, Google, Microsoft, Amazon stb.) kezében vannak.
E nemzetközi digitális nagyvállalatok jellemzően az értéklánc minden szintjén jelen vannak. A GVH piacelemzése ugyanakkor rámutat, hogy az MI-technológia fejlődése rendkívül dinamikus, így az értéklánc erőviszonyai még nem szilárdultak meg. Ebből következően a versenyhatóságoknak érdemes folyamatos és kiemelt figyelmet fordítaniuk az MI-vertikumra.
A GVH emellett kiemeli azt is, hogy a legtöbb előrejelzés szerint a mesterségesintelligencia-alapú megoldások elterjedésétől a vállalati hatékonyság növekedése várható, ez pedig tetemes GDP-emelkedést is eredményezhet, így az MI széles körű alkalmazása a versenyképesség egyik kulcstényezőjévé válhat a különböző termék- és szolgáltatáspiacokon.
A GVH piacelemzése arra is felhívja a figyelmet, hogy a hazai vállalkozások körében az MI használatának alacsony elterjedtsége tapasztalható. Ez különösen igaz a kis- és középvállalatokra. A vállalkozásoknak kevés az ismeretük a technológia hasznosíthatóságát illetően. Ez a tőkehiány mellett elsősorban a hozzáértő munkaerő hiányából adódik.
Amely cégeknél működik valamilyen MI-alapú megoldás (pl. chatbot, csalásmegelőzés, fordítás, virtuális asszisztens), ott alapvetően kisebb jelentőségű, nem kritikus feladatokat lát még csak el. A hazai fókuszpiacok (banki szolgáltatások, telekommunikációs szektor) feltérképezése alapján elmondható, hogy a válaszadó vállalkozások átfogó módon még csak kismértékben használnak MI-alapú alkalmazásokat, szolgáltatásokat.
A cégek figyelemmel kísérik az MI-alapú megoldások hatásait, eredményeit, és belső képzések útján fejlesztik az MI-képességeket.
Ez arra utal, hogy ugyan a kkv-k látszólag még nincsenek lemaradva a nagyobb vállalkozásoktól ezen a téren, de ez az MI-használattal kapcsolatos ismeret és érdeklődés hiánya miatt gyorsan változhat. Ha az MI-alapú technológiák tovább fejlődnek, a nagyvállalatok egyre több területen kezdik alkalmazni ezeket, a kkv-k pedig lemaradnak ebben a versenyben.
A piacelemzés feltárta, hogy a magyar ügyfeleiknek a globális technológiai cégek ugyanazokat a termékeket és szolgáltatásokat kínálják, mint más országokban. Üzletpolitikájuknak nem része a specifikusan a magyar piacra szánt termékek bevezetése, illetve fejlesztése. A GVH szakértői javaslatokat is megfogalmaztak a most lezárult piacelemzésben.
Mini-atomerőművekkel biztosítaná a mesterséges intelligencia energiaigényét a Google
Az elmúlt években egyre inkább előtérbe kerülnek a mesterségesintelligencia- (MI) alapú nyelvi modellek. Például a közelmúltban az OpenAI által bejelentett új modellcsalád, az OpenAI O1 a legtöbb feladatban már eléri egy jó PhD-tanuló szintjét. Azonban ennek a nagy fejlődésnek vannak még kihívásai. Az MI szerverparkjai ugyanis hatalmas mennyiségű energiát igényelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.