A gyorsan elöregedő német társadalom miatt elengedhetetlen, hogy emeljék a nyugdíjkorhatárt, és a túlórák utáni fizetéseket. Ezenkívül a politikai vezetés kétmilliárd eurót fordít a gyermekgondozási ágazatba, hogy több anya dolgozhasson. Munkaerőpiaci szakértők szerint azonban a csomag közel sem megy elég messzire ahhoz, hogy felszámolja az adórendszer mélyen gyökerező akadályait és a régóta fennálló kulturális normákat, amelyek még mindig sok nőt otthon tartanak.
Németországban évente 400 ezer fővel csökken a munkaerőpiac.
A kieső embereket a németek évtizedek óta próbálják külföldi munkaerővel feltölteni. Angela Merkel kancellár a 2015-ös migránsáradatban egyedüli vezetőként látta örömmel a migránsokat, és a kormányok azóta is olyan programokat hoznak, amelyekkel a szakképzett külföldiek könnyebben vállalhatnak munkát Európa legnagyobb gazdaságában. A harmadik országbeli szakmunkások adókedvezményre, a menekültek pedig munkavállalási engedélyre jogosultak.
A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt előretörésével azonban megnövekedett a bevándorlóellenesség a német társadalomban. Tehát a németekre hárul a többletmunka-vállalás. Amire van is kapacitás, mivel a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint tavaly Németországban az egy munkavállalóra jutó átlagos éves munkaóraszám 1343 volt, ami a legalacsonyabb az OECD 38 fejlett gazdasága között. A németek átlagos nettó keresete évi 38 ezer euró, míg az EU-átlag 28 200 euró.
Enzo Weber, a Foglalkoztatáskutató Intézet kutatója a Reutersnek elmondta, hogy
bár a nők és a diákok részvétele a német munkaerőpiacon magas, a nagy részük részmunkaidőben dolgozik, ami csökkenti az egy dolgozóra jutó átlagos óraszámot.
Az Európai Unió adatai pedig azt mutatják, hogy bár a német nők nagyobb arányban vannak a munkaerőpiacon a legtöbb EU-tagállamhoz képest, a 47 százalékuk részmunkaidőben dolgozik, ami jóval meghaladja a blokk 28 százalékos átlagát. Szemléltetésül: Magyarországon tavaly a részmunkában dolgozó nők aránya 2,4 százalék volt a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.
Egyes elemzők szerint az új intézkedések akaratlanul is további akadályokat gördítenek a nők nagyobb munkaerőpiaci részvétele elé. Ugyanis ha adókedvezményeket adnak a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknak – akik többsége férfi –, az a párjuknak továbbra sem jelent ösztönzőt több munkára – mutatott rá Enzo Weber, a Foglalkoztatáskutató Intézet munkatársa.
Ráadásul a gazdasági tényezőkön túl a társadalmi és kulturális tényezők is hátráltatják a munkavállalást, ami jól látható azon, hogy
míg a konzervatívabb Nyugat-Németországban az anyák 19 százaléka, addig Kelet-Németországban az anyák 45 százaléka dolgozik teljes munkaidőben a történelmi hagyományok miatt
az IW agytröszt tanulmánya szerint.
A jómód is szerepet játszik a probléma komplexitásában. A bejelentett munkaügyi csomag ugyanis hiába ad lehetőséget a munkaadóknak arra, hogy bónuszokkal ösztönözzék a részmunkaidős alkalmazottakat a több munkára, ha a nők jó anyagi lehetőségeik miatt nem szorulnak rá.
A nyugdíjat tekintve azonban a nőknek igenis megérné többet dolgozniuk. A német nyugdíjrendszerben a nők a férfitársaik nyugdíjjövedelmének egyharmadát kapják a saját nyugdíjukon felül, ami többnyire ugye részmunkaidőből származik. Így azonban nem lesz nagy az idős nők bevétele. A statisztikai hivatal adatai szerint a 65 éves vagy idősebb nők 20 százalékát fenyegeti az elszegényedés Németországban, szemben a férfiak 17,5 százalékával.
Hanyagolják a munkát a németek, mert a kormány nem díjazza a serénységetA Scholz-kormány kétségbeesetten próbálja többletmunkára serkenteni az ellustult dolgozókat. A német munkásokat ezért hamarosan bőkezű támogatásokkal fogják ösztönözni – ha ebben a kormánypártok is meg tudnak egyezni. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.