"Úgy képzeljük el, hogy egy egész csoport küldünk ki belőlük egyszerre, mint egy raj" – fejtette ki az elképzelést az AP-nek Greg Parker, a Wright-Patterson légitámaszpont projekt vezetője. A mérnök szerint a mini-robotokat arra használják majd, hogy kiderítsék, vannak-e "rosszfiúk" egy adott épületben.
A projekt keretében gyakorlatilag azokat a pilóta nélküli kémrobotokat fejlesztenék tovább, amelyeket jelenleg is használnak Afganisztánban. A következő generáció tagjai, a Mikro-méretű Légi Járművek (Micro Aerial Vehicles – MAV) nem lesznek nagyobbak egy dongónál, így észrevétlenül berepülhetnek a felderítendő területekre, hang-, illetve videófelvételeket készíthetnek.
Persze, ezekre a csúcstechnológiás eszközökre még várni kell: Parker és kollégái 2015-re tervezik az első madár méretű kémrobot elkészítését és a rovar nagyságúak előreláthatólag csak 2030-ban kezdhetnek repülni.
Mindenesetre az elképzelések elég ijesztőek: a mérnök azt reméli, hogy az apró kémek berepülhetnek a városokba, villanyvezetékeken és oszlopokon szállhatnak le, hogy onnan figyeljék meg környezetüket.
A műbogarakat csapkodó szárnyakkal is felszerelik majd, ezek nem csak álcaként szolgálnának, de ténylegesen hajtanák is a kémjárművet. Az útvonalat előre meghatározott program szabná meg, így a kémrobotnak nem lenne szükséges földi irányításra.
AP, VGO-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.