BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aligha gyorsulnak a közigazgatási perek

A közeljövőben nem várható jelentős javulás a gazdasági szempontból fontos közigazgatási perek átfutási idejében, legalábbis jogszabály-változtatással már nem érhető el további gyorsítás – mondta a Világgazdaságnak Mudráné Láng Erzsébet a Fővárosi Bíróság Közigazgatási Kollégiumának vezetője.

Utalt arra: az elektronikus ügyintézéssel az úgynevezett technikai, a postázási időket spórolhatnák meg, illetve a kapcsolattartás hatékonyságát javíthatnák. Az e-út bevezetése azonban a tervezetthez képest – jóllehet a bíróság felkészült rá – a közbeszerzési, valamint a nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházásokkal kapcsolatos perekben egyaránt eltolódik.

Évente több mint hatezer beadványt regisztrálnak. Akad vállalkozás, amely néhány tízezer forint miatt is megtámad például egy adóhatározatot, ám számos esetben több százmilliós, nemegyszer milliárdos perértékek, olyan ügyek forognak kockán, melyekhez különleges gazdasági érdekek fűződnek. Elbírálásuk során az általános szabályoktól eltérően rövidebb határidőket kell alkalmazni. Ám azokat csak nagy nehézségekkel vagy egyáltalán nem tudják tartani a bírák, hiszen folyamatosan 180-200 ügyet tárgyalnak.
A közbeszerzési jogviták gyorsabb lezárását kívánják az uniós támogatások, amelyek elveszíthetők az idő múlásával, fontos lenne tehát a mielőbbi döntés. Az egyszerűbben megítélhető ügyek egy tárgyaláson befejeződhetnek, kérdés azonban, hogy a bíró egyáltalán mikorra tudja kitűzni, ez olykor hónapokba telhet. A bonyolultabb jogkérdéseket felvető esetekben több mint egy évig is eltarthat a per.
Soronkívüliséget élveznek a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásokkal kapcsolatos jogviták. A minősítést kormányrendeletek szabják meg, idetartozik például az M3-as autópálya, a ferihegyi bővítés, a Mercedes-gyárral kapcsolatos Kecskemét környéki nagyberuházás.
Az adóügyekben is komoly jelentőségű az időtényező. Az érintettek gyakran kérik a végrehajtás felfüggesztését. Az ügyfélnek komoly érdeke fűződhet ahhoz, hogy a jogerős bírósági ítéletig ne kelljen fizetnie. Sokszor arra hivatkoznak, hogy tönkremegy a cég. Ennek alátámasztására a bírósági gyakorlat objektív bizonyítékokat követel. Közérdek ugyanakkor, hogy az adóbevételek időben befolyjanak, tehát gondos mérlegelést kíván a felfüggesztésről való döntés – mondta a bírónő.
Úgy vélekedett: bizonyos előírások legfeljebb pergőbbé tehetik a gazdasági forgalom számára fontos perekben az ügymenetet, de valódi megoldást a bírói, illetve a kisegítői létszám növelése jelenthetne.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.