BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pintér minisztersége nincs veszélyben?

Balsai István miniszterelnöki megbízottként fogja kivizsgálni a 2006. október 23-án történt tömegoszlatás körülményeit. A számonkérésnél rangra sem lesznek tekintettel.

„Semmilyen változtatási szándék nincs a korábban bejelentett miniszterjelöltek kapcsán” – szögezte le Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. Pedig főleg a szélsőjobboldali körökben keltett hatalmas felháborodást Pintér Sándor leendő belügyminiszter hétfői bemutatkozó nyilatkozata, miszerint nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os oszlatások levezénylésénél, de ezt az ügyészség feladata lesz megállapítani.

A Fidesz azóta kénytelen magyarázkodni. Orbán Viktor például nyilvánvalóan korrigálási szándékkal tegnap bejelentette: amint megkapja a kormányzati felhatalmazást, az lesz az első dolga, hogy egy miniszterelnöki megbízottat nevez ki Balsai István személyében a 2006 október 23-án történtek kivizsgálására.

„Ezen a napon a magyar oligarchák emberi méltóságukban tapostak meg magyar állampolgárokat. Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak. Ezért felelnie kell mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel” – hangsúlyozta Orbán Viktor a Fidesz-KDNP-frakciószövetség alakuló ülésén az Országházban. Szerinte két ügy van, amely nem tűr halasztást: az elszámoltatás és az ország megmentése a gazdasági összeomlástól. Ezt megelőzően Varga Mihály a Fidesz alelnöke, a második Orbán-kormány Miniszterelnökségének leendő államtitkára „szerencsétlen, elsietett kijelentésnek” nevezte Pintér Sándor kijelentését Gergényi Péterrel kapcsolatban.

Pintért a Jobbik több oldalról is támadni kezdte. A radikális parlamenti párt szerint nevetséges és jellemző, hogy még meg sem alakult az új kormány, a Fidesz máris elhatárolódik saját belügyminiszterétől. „Hihetetlen és kifejezetten félelmet keltő Pintér kijelentése, főként annak fényében, hogy mára bírósági ítéletek sokasága, továbbá a rendőrség részéről peren kívüli egyezségek, kártérítések sokasága bizonyítja, hogy a 2006. őszi rendőri vérengzés durván jogsértő volt” – szögezte le Morvai Krisztina.

A Jobbik EP-képviselője felszólította Pintért, hogy kérjen bocsánatot az áldozatoktól. A radikális párt szerint különösen visszás, hogy az elszámoltatást ígérő Fidesz-kormány leendő belügyminisztere máris a szemkilövető főrendőrök mentegetésén fáradozik.
Az LMP is azt várja az új belügyi vezetéstől, hogy tárja fel az elmúlt hét évben történt rendőri jogsértéseket. „Elég sokan szavaztak a kormányváltásra ahhoz, hogy alaposan kivizsgálják a történteket és biztosítsák az ártatlan áldozatok számára a jóvátételt” – fogalmazott Schiffer András. Az LMP-s politikus szerint Pintér Sándor miniszter-jelölti meghallgatásán tisztázni kell, hogy kivizsgálják-e ezeket az ügyeket.
 
Nem élnek vissza a kétharmaddal?

Lázár Jánost választották meg a Fidesz, Harrach Pétert pedig a KDNP parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének a frakciók szerdai alakuló ülésükön, az Országházban.

 „Aki a demokráciát a kétharmadtól félti, az a szabad választásokat vonja kétségbe, az emberektől félti a demokráciát. A magyar emberek döntésükkel olyan erőt adtak a Fidesz-KDNP számára, amellyel élni, nem pedig visszaélni  fognak” – ígérte Lázár.

Schmitt: „Mindenki előtt nyitva áll az ajtóm”

Vége a találgatásoknak: a kétharmados többséget szerző Fidesz a 68 éves Schmitt Pált jelölte az Országgyűlés elnöki posztjára. „Minden képviselő érdekét szeretném szolgálni, aki kész a nemzet érdekében dolgozni” – szögezte le.

A kétszeres olimpiai bajnok Schmitt Pál úgy fogalmazott: a jelölésnél nagyobb megtiszteltetés nem érheti. Azt ígérte, hogy az ajtaja mindig nyitva áll majd, nem politikai döntéshozó lesz. Jelenleg az Európai Parlament egyik alelnöke, illetve a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, akinek közjogi méltóságként elvileg mind a két tisztségről le kellene mondani.

Hosszas vita után az is eldőlt tegnap, hogy öt alelnöke lesz a T. Háznak: három kormánypárti és két ellenzéki. Az LMP elfogadta azt, hogy a két ellenzéki alelnöki pozícióra az MSZP és a Jobbik tesz javaslatot. Utóbbi már meg is nevezte Balczó Zoltánt.

Parlamenti ülésrend: Hova ül a Jobbik?

A parlamenti ülésteremben elfoglalt oldalakban megegyeztek a pártok az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő megbeszélésükön, de az ellenzéki frakciók egymás mellett elfoglalt helyéről további egyeztetést kell tartani. A Fidesz leszögezte: kormánypártként a patkó jobboldalába ülnek, a többi frakció pedig egyezzen meg egymás között. Az MSZP az elnöki pulpitus balján ülne közvetlenül, az LMP pedig a Fidesz és az MSZP között foglalna helyett, a Jobbik szerint ebben a kérdésben a kormánypárti többségnek kell dönteni.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.