Cavusoglu kiemelte: az országban jelenleg mintegy 700 ezer olyan szíriai menekült van, akinek oktatásban kellene részesülnie. Törökország közülük 300 ezer személy képzését tudja finanszírozni, de a többieket sem kényszerítheti arra, hogy visszamenjenek Szíriába - tette hozzá.
A miniszter nyomatékosította, hogy az Európai Unió (EU) Törökországot érintő kritikái jogtalanok, Ankara ugyanis nem kéreget. Az EU anyagi támogatását Törökország a szíriai menekültekre költi majd.
Az Ihlas török hírügynökség Ahmet Davutoglu török miniszterelnökre hivatkozva szerdán azt jelentette, hogy Törökország a Görögországtól visszafogadott szíriai menekülteket táborokban fogja elhelyezni, a más országból érkezett migránsokat viszont saját hazájukba küldi.
A hétfői EU-Törökország csúcstalálkozón Brüsszelben benyújtott török javaslat értelmében a törökök hajlandóak visszafogadni az országból illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét. Az EU-nak viszont minden egyes visszafogadott szíriai állampolgár után be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból.
A körvonalazódó menekültügyi megállapodás értelmében Ankara további pénzügyi támogatást kér az Európai Uniótól az országban tartózkodó szíriai menekültek ellátására, továbbá újabb öt fejezet megnyitását az uniós csatlakozási tárgyalásokon, valamint azt, hogy legkésőbb június végéig töröljék el az uniós vízumkötelezettségét a török állampolgárokkal szemben.
Ezekről a tervekről mindazonáltal még nem született végleges megállapodás az Európai Unió tagállamai között, a jövő heti EU-csúcstalálkozón tárgyalnak majd újból róluk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.