Minden harmadik (33 százalék) 15–29 éves fiatal tervezi, hogy külföldön tanul majd, vagy külföldön vállal munkát – derül ki a Magyar ifjúság kutatás 2016 adataiból. A külföldi tervekkel rendelkezők túlnyomó része hosszabb távú, pár évig tartó munkavállalásban is gondolkodik (83 százalék), negyedük terveiben szerepel a tanulás, a letelepedést pedig a fiatalok 45 százaléka fontolgatja. A fiatalok 69 százaléka a jobb megélhetés reményében hagyná el az országot. Tavaly a harminc év alattiak 43 százaléka a generációjuk legégetőbb problémáit az anyagi nehézségekben, a létbizonytalanságban és az elszegényedésben látta, ezt követi a kiszámíthatatlan jövő.
A százoldalas tanulmányról Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára képviselői kérdésre reagálva elmondta: a kutatás szerint a fiatalok körében jelentősen nőtt a keresőtevékenységet folytatók aránya. Míg a 2012-es kutatásban a válaszadók 40 százaléka dolgozott, a tavalyi adatok szerint már a fiatalok több mint felének (54 százalék) volt munkája: 86 százalékuk alkalmazott, 4 százalékuknak önálló vállalkozása van, 3 százalékuk pedig közfoglalkoztatott.
A 2012-es problématérképhez képest a munkanélküliség jelentősége csökkenő tendenciát mutat, 2016-ra ugyanis a hét legégetőbb probléma között a hatodik helyre került, noha korábban az első három hely valamelyikén állt. A fiatalok 24 százaléka megtapasztalta már a munkanélküliséget, 13 százalékuk volt már regisztrált munkanélküli, 5 százalékuk azonban nem regisztráltatta magát.
Az egész fizetését zsebbe kapja a megkérdezett fiatalok 17 százaléka, további 12 százalék csak egy részét, 71 százalékuk azonban nem találkozott ilyen módon a feketemunkával. Ez némi javulást mutat, hiszen 2012-ben a fiatalok 22 százaléka az egész fizetését, 7 százalékuk pedig egy részét kapta zsebbe. A fiatalok nettó 238 795 forint átlagos fizetéssel lennének elégedettek. A válaszadók 22 százaléka nettó 150 ezer forintos fizetéssel is beérné, 17 százalékuk pedig nettó 300 ezer forint felett szeretne keresni.
A kutatásban részt vevők több mint fele nem tudott vagy nem akart adatokat közölni a háztartásáról vagy személyes jövedelméről. A válaszadók 17 százaléka egy hónapban legfeljebb 30 ezer forint jövedelemből gazdálkodhat, 30–60 ezer forintot 6, 60–90 ezer forintot 8 százalékuknak kell beosztania. Jelentős szórásról árulkodik, hogy 9 és 8 százalékos részt fed le a 90–120 és a 120–150 ezer forintos személyes jövedelemmel rendelkezők tábora is. Mindössze a megkérdezettek 10 százalékának több a személyes jövedelme havi 150 ezer forintnál, a plafon pedig 300 ezer forint alatt van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.