BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Irán tovább akarja fejleszteni rakétaprogramját

Bejelentették, hogy nem látnak semmi korlátozást magunkra nézve ebben a kérdésben.

Egyik legfontosabb programunk a rakétáink és lőszereink hatótávolságának kiterjesztése. Nem látunk semmi korlátozást magunkra nézve ebben a kérdésben

– jelentette ki kedden Azíz Naszírzade, az iráni légierő tábornoka, akit a Farsz félhivatalos hírügynökség idézett. Az iráni hadsereg azt állítja, hogy manőverező robotrepülőgépeinek hatótávolsága 2000 kilométer, vagyis elérheti velük az Egyesült Államok afganisztáni, egyesült arab emírségekbeli, illetve katari támaszpontjait, valamint a Perzsa(Arab)-öbölben lévő amerikai repülőgép-hordozókat.

Az iráni légierő parancsnoka nem említette, Irán mekkora távolságra szeretné növelni fegyverei hatótávolságát.

Mohamed Dzsavád Zarif iráni külügyminiszter is védelmébe vette a rakétaprogramot. Twitter-üzenetében hangsúlyozta: az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata, amely támogatta az úgynevezett atomalkut, nem tiltotta meg Teheránnak, hogy rakétákat fejlesszen. A teheráni vezetés egyébként váltig azt állítja, hogy a rakétaprogram védelmi jellegű, és nem sérti az ENSZ határozatait. Irán azt is tagadta eddig, hogy volna olyan rakétája, amely képes akár csak egy atomtöltetet is hordozni.

Fotó: VG

Az iráni tábornok bejelentése mindenesetre felbőszítheti a washingtoni vezetést, amely az iráni rakétaprogramban veszélyt lát a térség biztonságára nézve. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter korábban elmondta: Irán közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával hajtott végre kísérletet, és ezzel megsértette az ENSZ BT 2231-es határozatát.

Olyan közepes hatótávolságú rakétáról van szó, amely képes több atomtöltetet is hordozni

– tette hozzá.

Az ENSZ BT 2015. július 20-ai 2231-es határozatával jóváhagyta az akciótervet, amely Irán megállapodása nukleáris programja korlátozásáról hat nagyhatalommal.

Donald Trump amerikai elnök májusban mondta fel az Egyesült Államok részéről a többhatalmi megállapodást, és ismét szankciókat vezetett be Irán ellen. Az elnök azzal indokolta ezt, hogy a megállapodás rossz, mert nem tiltja Iránnak a ballisztikus rakéták kifejlesztését és a vele szövetséges erők fegyverrel való támogatását Szíriában, Jemenben, Libanonban és Irakban.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.