BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Perek sora vár Donald Trumpra

A felperesek szerint a határok mentén nincs különleges helyzet, így a rendkívüli állapot kihirdetése nem indokolt. A rendkívüli állapot egy évig is eltarthat, melyet akár meg is lehet hosszabbítani, ha az elnök annak lejárta előtt 90 nappal ismét kihirdeti.

Tizenhat amerikai állam indított pert Donald Trump elnök ellen a rendkívüli állapot kihirdetése miatt – írja a CNN.

A perben részt vesz

Kalifornia, Colorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Új-Mexikó, New York, Oregon és Virginia államok.

A perelő államok szerint a határok mentén nincs rendkívüli helyzet, így a rendkívüli állapot kihirdetése nem indokolt.

Xavier Becerra kaliforniai főállamügyész számolt be a közös perkérelemről:

Megpróbáljuk az alkotmánysértésében megállítani az elnököt

– mondta a főállamügyész a hírtelevíziónak.

Donald Trump pénteken jelentette be a rendkívüli állapotot annak érdekében, hogy

a kongresszus megkerülésével előteremthesse a mexikói határra ígért fal megépítéséhez szükséges 5,7 milliárd dollárt.

Trump a kampányában mintegy 1609 kilométer betonfal felépítését ígérte, amely illeszkedne a már korábban megépített déli határzárakhoz.

Becslések szerint akár 67 milliárd dollárra, vagy még magasabbra emelkedhetnek a fal költségei.

Az elnök legalább 5 milliárd dollárt kért, a demokraták viszont 1, 375 milliárd dollárt ajánlottak fel új és cserélhető kerítések finanszírozására.

Donald Trump
Fotó: AFP

Az elmúlt időszakban a tagállamokon kívül a múlt héten a Border Network for Human Rights – amely a napokban részt is vett a kormányellenes megmozdulásokban –, hétvégén a Center for Biological Diversity, illetve az American Civil Liberties Union (ACLU) nevű szervezet is pert indított a Trump-adminisztráció ellen.

Minden egyes keresetet azzal indokoltak, hogy Donald Trump megpróbálja kijátszani a kongresszust a vészhelyzet kihirdetésével.

Dror Ladin, az ACLU jogi szakértője szerint az Egyesült Államok történetében eddig még egyetlen egy elnök sem próbálkozott azzal, hogy a rendkívüli állapot kihirdetésével kikényszerítsen egy olyan nagyszabású beruházáshoz forrásokat, mint amilyen a mexikói határra ígért fal felépítése.

Tüntetések a rendkívüli állapot ellen
Fotó: AFP

A kaliforniai főállamügyész szerint az államoknak jogukban áll jogi úton fellépni, ha az Egyesült Államok állam- és kormányfője másra akarja felhasználni a tagállamokra szánt forrásokat.

Nehéz küzdelem lesz

A rendkívüli állapot kihirdetése ugyanakkor lehetővé teszi az elnök számára, hogy bizonyos forrásokat átcsoportosítson. Jogi szakértők állítják, hogy a rendkívüli állapot elleni küzdelem valószínűleg nehéz lesz. Továbbá Trump az intézkedése által a fegyveres erőket is igénybe veheti.

Patrick Shanahan, az Egyesült Államok védelmi miniszter elmondta, elkezdi tanulmányozni a fegyveres erők bevetésének lehetőségét a déli határzárhoz.

A Trump-adminisztráció döntését nemcsak a bírósági eljárások, hanem a Kongresszus, illetve később a Szenátus állásfoglalása is befolyásolhatja.

A rendkívüli állapot egy évig is eltarthat, melyet akár meg is lehet hosszabbítani, ha az elnök annak lejárta előtt 90 nappal ismét kihirdeti.

– mondta a CNN-nek Robert Chesney, aki korábban az igazságügyi minisztériumban szolgált, jelenleg pedig a texasi Austin School of Law-ben tanít.

A kongresszus félévente mérlegelheti, hogy közös állásfoglalást javasol-e a vészhelyzet megszüntetésére. A Brennan Center nevű szervezet közlése szerint 1978 és 2018 között összesen 58 rendkívüli állapotot hirdettek ki. Ezek közül 31 még ma is hatályban van – teszik hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.