Tizenhat amerikai állam indított pert Donald Trump elnök ellen a rendkívüli állapot kihirdetése miatt – írja a CNN.
A perben részt vesz
Kalifornia, Colorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Új-Mexikó, New York, Oregon és Virginia államok.
A perelő államok szerint a határok mentén nincs rendkívüli helyzet, így a rendkívüli állapot kihirdetése nem indokolt.
Xavier Becerra kaliforniai főállamügyész számolt be a közös perkérelemről:
Megpróbáljuk az alkotmánysértésében megállítani az elnököt
– mondta a főállamügyész a hírtelevíziónak.
Donald Trump pénteken jelentette be a rendkívüli állapotot annak érdekében, hogy
a kongresszus megkerülésével előteremthesse a mexikói határra ígért fal megépítéséhez szükséges 5,7 milliárd dollárt.
Trump a kampányában mintegy 1609 kilométer betonfal felépítését ígérte, amely illeszkedne a már korábban megépített déli határzárakhoz.
Becslések szerint akár 67 milliárd dollárra, vagy még magasabbra emelkedhetnek a fal költségei.
Az elnök legalább 5 milliárd dollárt kért, a demokraták viszont 1, 375 milliárd dollárt ajánlottak fel új és cserélhető kerítések finanszírozására.
Az elmúlt időszakban a tagállamokon kívül a múlt héten a Border Network for Human Rights – amely a napokban részt is vett a kormányellenes megmozdulásokban –, hétvégén a Center for Biological Diversity, illetve az American Civil Liberties Union (ACLU) nevű szervezet is pert indított a Trump-adminisztráció ellen.
Minden egyes keresetet azzal indokoltak, hogy Donald Trump megpróbálja kijátszani a kongresszust a vészhelyzet kihirdetésével.
Dror Ladin, az ACLU jogi szakértője szerint az Egyesült Államok történetében eddig még egyetlen egy elnök sem próbálkozott azzal, hogy a rendkívüli állapot kihirdetésével kikényszerítsen egy olyan nagyszabású beruházáshoz forrásokat, mint amilyen a mexikói határra ígért fal felépítése.
A kaliforniai főállamügyész szerint az államoknak jogukban áll jogi úton fellépni, ha az Egyesült Államok állam- és kormányfője másra akarja felhasználni a tagállamokra szánt forrásokat.
A rendkívüli állapot kihirdetése ugyanakkor lehetővé teszi az elnök számára, hogy bizonyos forrásokat átcsoportosítson. Jogi szakértők állítják, hogy a rendkívüli állapot elleni küzdelem valószínűleg nehéz lesz. Továbbá Trump az intézkedése által a fegyveres erőket is igénybe veheti.
Patrick Shanahan, az Egyesült Államok védelmi miniszter elmondta, elkezdi tanulmányozni a fegyveres erők bevetésének lehetőségét a déli határzárhoz.
A Trump-adminisztráció döntését nemcsak a bírósági eljárások, hanem a Kongresszus, illetve később a Szenátus állásfoglalása is befolyásolhatja.
A rendkívüli állapot egy évig is eltarthat, melyet akár meg is lehet hosszabbítani, ha az elnök annak lejárta előtt 90 nappal ismét kihirdeti.
– mondta a CNN-nek Robert Chesney, aki korábban az igazságügyi minisztériumban szolgált, jelenleg pedig a texasi Austin School of Law-ben tanít.
A kongresszus félévente mérlegelheti, hogy közös állásfoglalást javasol-e a vészhelyzet megszüntetésére. A Brennan Center nevű szervezet közlése szerint 1978 és 2018 között összesen 58 rendkívüli állapotot hirdettek ki. Ezek közül 31 még ma is hatályban van – teszik hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.