A kínai kereskedelmi minisztérium kutatója, Mei Hszinjü szerint a Trump által kivetett vámok kivezetése az amerikaiak érdeke is, hiszen így csökkenthető az inflációs nyomás, ami a gazdaságot pörgető laza monetáris politikát is segítheti – írja a Bloomberg.
A kutató szerint mindez a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások során is bizonyítaná a jóhiszeműséget. Ugyanakkor a vámok eltörlése lazább fiskális és monetáris szabályok mellett az amerikai kereskedelmi deficitet is növelheti. Mei szerint azonban
nincs lehetőség arra, hogy az Egyesült Államok egyszerre legyen képes a laza monetáris politikára és kiegyensúlyozott kereskedelmi viszonyra az ázsiai országgal szemben.
A két ország a Biden kormányzat alatt lassan kezdi felvenni a kereskedelmi tárgyalások fonalát, így a kereskedelmi megbízott Katherine Tai és a pénzügyminiszter Janet Yellen többször beszéltek telefonon a politbüro tag Liu He-vel, ám míg a kínaiak a beszélgetések normalizálódását emelték ki, addig Tai a kereskedelmi egyenlőtlenségekre hívta fel a figyelmet.
Mei az Egyesült Államok megosztottságát is bírálta és azon morfondírozott, hogy hiába állapodnak meg a felek, ha azt a képviselőház vagy a szenátus nem ratifikálja, akkor lehet, hogy nincs is értelme a tárgyalásoknak.
A két ország között tavaly januárban megkötött kereskedelmi megállapodás során Kína 378 milliárd dollár gyáripari, mezőgazdasági és energiaipari termék megváltását ígérte 2021 végéig, ám ebből márciusig mindössze 123 milliárd dollárig jutottak.
Mei szerint ennek a legfőbb oka, hogy az amerikaiak nem képesek elég gyorsan termelni és szállítani Kínába.
A két ország között mindenesetre továbbra is feszült a viszony,
úgy tűnik az amerikai kormányváltás nem változtatott lényegesen az amerikai irányvonalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.