Megkongatta a vészharangot Franciaország, miután rendkívül gyorsan terjed a koronavírusjárvány az ország egykori gyarmatain, különösen a Karib-térségben – írja a France24.com. De nemcsak a franciák fennhatósága alá tartozó szigeteken, hanem az anyaországban is soha nem látott szintre emelkedett a fertőzések száma.
Martinique felszólította a turistákat, hogy távozzanak a szigetről, de lezárásokat jelentett be Guadeloupe is, ami óriási csapás a karibi szigeteknek a nyári turistaszezon csúcsán.
Míg a franciaországi lakosság több mint fele megkapta a koronavírus elleni oltás mindkét dózisát, addig a szigeteken alacsony az átoltottsági arány.
A helyzet rendkívül súlyos
– mondta Sebastien Lecornu, a tengerentúli francia területekért felelős miniszter, mielőtt meglátogatta a Covid-krízis sújtotta karibi térséget.
Olyan fertőzöttségi adatok látnak napvilágot, amelyekre nemcsak a szigeteken, de egész Franciaországban nem volt még példa. A delta variáns sokkal fertőzőbb, és különösen azokra veszélyes, akik nincsenek beoltva
– tette hozzá.
A martinique-i hatóságok hétfő este bejelentették, hogy bezárják az összes nem alapvető fontosságú üzletet, valamint a szállodákat és apartmanokat, hozzátéve, hogy a turistáknak el kell hagyniuk a szigetet. Emellett lezárják a strandokat, az emberek pedig maximum egy kilométeres távolságra hagyhatják el otthonaikat.
Szigorú szabályokat vezettünk be, de amint az egészségügyi helyzet engedi, feloldjuk azokat
– mondta Stanislas Cazelles, a sziget egyik vezető tisztségviselője.
Martinique szigetén jelenleg 1200 megbetegedés jut 100 ezer lakosra, miközben az ott élőknek mindössze a 22 százaléka kapta meg az első oltóanyagot.
Guadeloupe egyelőre kevésbé szigorú korlátozásokat léptetett életbe, de Sebastien Lecornu jelezte: vizsgálják, hogy szükséges-e a sziget teljes zárlat alá vétele. Jelenleg 1700 megbetegedés jut 100 ezer lakosra, vagyis magasabb az fertőzöttségi arány, mint a szigorúbb korlátozó intézkedéseket bevezető Martinique szigetén.
Olivier Veran francia egészségügyi miniszter videóüzenetben kérte az egészségügyi dolgozókat, hogy mutassanak „nemzeti szolidaritást” és önkéntesként segítsék a szigeten tevékenykedő orvosi csapatok munkáját.
Hasonlóan rossz járványügyi adatok érkeznek Francia Polinéziáról is, ahol a növekvő esetszámok miatt kijárási tilalmat vezettek be 21 óra után. Az Indiai-óceán által körülölelt Réunion szigetén is korlátozásokat léptettek életbe, ami tüntetésekhez vezetett.
Franciaország tengerentúli területei a gyarmati lét megszűnése után is francia fennhatóság alatt maradtak. Az ország területének szerves részét képezik, és stratégiai jelentőséggel bírnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.