Olaf Scholz német kancellár szerint nem tapasztalható változás Vlagyimir Putyinnál az Ukrajna ellen indított háborújának megítélésében. Scholz szerdán összegezte Berlinben az orosz elnökkel kedden folytatott telefonos beszélgetését Irakli Garibasvili grúz kormányfővel tartott sajtótájékoztatóján.
A politikus a keddi tárgyalást megelőzően május végén beszélt Putyinnal, ám a több mint három hónapos megszakítás után folytatott párbeszéd alapján az orosz elnök sajnos nem jött rá, hogy hiba volt elindítani a háborút, sőt a hozzáállása sem változott, annak ellenére sem, hogy
nap mint nap egyre világosabb, hogy a béke felé vezető utat egyedül az orosz csapatok teljes kivonása nyithatja meg.
Amikor a kancellárt arról kérdezték, hogy Németország hajlandó-e első, és egyedüli országként nyugati – német – gyártmányú harckocsikkal is támogatni Ukrajnát, kijelentette, hogy továbbra is csak a partnerekkel egyeztetve küldenek fegyvereket az orosz támadás ellen védekező ukrán erőknek. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az utóbbi napok fejleményei azt mutatják, hogy
éppen a Németországtól kapott fegyverek járultak hozzá a legnagyobb mértékben ahhoz, hogy bebizonyítsák, az ukránok igencsak látványos módon képesek az országuk védelmére.
Scholz kifejtette, hogy Berlin változatlanul az ukrán tűzérségi és a légvédelmi képességek fejlesztésére összpontosít. Példaként említette, hogy a legmodernebb német fejlesztésű fegyverrendszerek között számon tartott IRIS-T légvédelmi rakétarendszerből is szállítanak majd Ukrajnának, holott ilyen rendszerrel a német hadsereg (Bundeswehr) sem rendelkezik még.
A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány rendszeresen frissített nyilvántartásából is kiviláglik, hogy Németország döntő jelentőségű katonai támogatást nyújt Ukrajnának. Ezzel a kormányfő egy nyilvános összeállításra utalhatott, mely szerint a múlt héten négy német Gepard önjáró légvédelmi ágyú érkezett Ukrajnába, így azok száma már 24-re nőtt.
Az örmény-azeri határon kiújult harcokkal kapcsolatban a német kancellár és a georgiai miniszterelnök is az erőszak azonnali beszüntetését sürgette. Irakli Garibasvili hangsúlyozta, hogy kormánya mély aggodalommal tekint a Grúzia szomszédságában zajló vérontást, amelyet elfogadhatatlannak tart. Olaf Scholz kiemelte, hogy ez a konfliktus értelmetlen és emberek életébe kerül, békésen kell megoldani.
Azzal kapcsolatban, hogy Németország és más európai országok is számítanak Azerbajdzsánra az Ukrajna elleni háborúval összefüggésben visszafogott orosz gázszállítások okozta kiesés pótlásában, Olaf Scholz azt mondta, hogy mindig adódnak valahol gazdasági következményekkel járó nehézségek, de
Németország tanult a hibájából és igyekszik több forrásra építeni földgázellátását, mert csak így lehet megerősíteni az ország energiafüggetlenségét és energiaszuverenitását.
Szerdán António Guterres ENSZ-főtitkár is beszélt telefonon Putyinnal, és ő is arra a következtetésre jutott, hogy nincs közel a béke, így az orosz elnökkel a fekete-tengeri gabonaexportról kötött megállapodás, a hadifoglyok és az orosz kézen lévő dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőmű kérdését vitatta meg.
A diplomata kiemelte, hogy
az orosz műtrágyaexport előtt álló akadályok lebontása abszolút fontos, amennyiben ugyanis a termék nem jut el a piacra, úgy a világnak jövőre élelmiszerhiánnyal kell szembenéznie.
Oroszország és Ukrajna az ENSZ közvetítésével állapodott meg Törökországgal több millió tonna ukrán gabona elszállításáról a Fekete-tengeren, valamint az orosz műtrágya és élelmiszer exportjáról.
Kitérve a zaporizzsjai atomerőműre Guterres elmondta, hogy folynak a tárgyalások a frontvonalon található nukleáris létesítmény biztonságáról a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), Ukrajna és Oroszország között. Az orosz fél szerint a telefonbeszélgetésen Putyin üdvözölte a NAÜ látogatása után kialakult konstruktív együttműködést.
Az ENSZ-főtitkár leszögezte azt is, hogy az ukrajnai háború során elfogott valamennyi hadifoglyot ki kell cserélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.