Az ukrajnai háború 2022. február 24-i kezdetétől március végéig 3 888 345 ukrajnai állampolgár kapott ideiglenes védelmet biztosító menedékes státuszt az Európai Unió valamely tagállamában – tájékoztatott hétfőn az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Az uniós hivatal közlése szerint a háború elől Ukrajnából elmenekültek továbbra is csökkenő számban regisztrálnak ideiglenes védelemre, amelynek révén kaphatnak egyebek mellett egészségügyi ellátást, dolgozhatnak, a gyerekeik pedig állami iskolába járhatnak.
A jelentés szerint a háború kezdete óta az Ukrajnából érkező menekülteknek
Németország (1 067 755) biztosította a legtöbb ilyen jogállást, ami a tagországokban kiadott összes menedékes státusz 27 százalékát tette ki.
Németországot Lengyelország (976 575; 25 százalék), majd Csehország (325 245; 8 százalék) követte.
Moszkva szerint a nyugati országokban megalázzák, zaklatják és még áruba is bocsátják az ukrán gyerekeketA Nyugatra került ukrán gyerekek rendszeresen hátrányos megkülönböztetésben szembesülnek, szexuálisan zaklatják és a szexrabszolgaként áruba bocsátják őket – állítja az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zaharova. Pontosan ezért képmutatás szerinte a Nyugattól elítélni Oroszországot, amiért kimenekítettek rengeteg ukrán árvát a háborús övezetből. |
A márciusi adatok azt mutatják, hogy az előző hónaphoz képest 3 százalékkal, azaz 116 930-rel csökkent az átmeneti védelemben részesülő ukrán menekültek száma. A legnagyobb csökkenést Csehországban figyelték meg, ahol 122 585-tel kevesebb ilyen végzést adtak ki februárhoz képest. Jelentősebb csökkenést továbbá Svédországban (mínusz 23 635) és Lengyelországban (mínusz 17 180) figyeltek meg. A korábbi hónapokhoz képest azonban növekedést regisztráltak Németországban (33 125), Olaszországban (7430) és Romániában (6640) is.
Az egyes tagállamok népességéhez viszonyítva a március végi adatok szerint az ideiglenes védelemben részesülő ukrán állampolgárok ezer lakosra jutó aránya Csehországban (30,9), Észtországban (27,8), Lengyelországban (25,9), Litvániában (24,2) és Bulgáriában (22,5) volt a legnagyobb, uniós szinten ez az adat 8,7.
Az ideiglenes védelemben részesülők 47 százaléka nő, 35 százaléka 18 évesnél fiatalabb kiskorú, 18 százaléka pedig felnőtt férfi.
A jelentésből kiderült továbbá, hogy Magyarország az ideiglenes védelmi státusz bevezetése óta 30 585 ilyen jogállást biztosított ukrajnai menekültek számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.