Az Európai Parlament szerdán szavaz a blokk menekültügyi politikájának átfogó felülvizsgálatáról, amely szigorítaná az illegális bevándorlókkal szembeni határvédelmi eljárásokat, ám minden tagállamtól nagyobb szolidaritást és a befogadottak elszállásolását követelné meg. A csomag elfogadása azonban korántsem oldaná a régóta fennálló migrációs nyomást.
Többéves tárgyalás után ma szavazhatják meg Brüsszelben az EU új migrációs és menekültügyi paktumát, egy tíz jogszabályból álló csomagot, amelynek célja, hogy a blokk országai azonos szabályrendszer alapján, közösen lépjenek fel a migránskérdésben.
Ha a csomagból csak egy törvényt is elutasítanak, az egész csomag megbukik – bár ez valószínűleg az utolsó pillanatban történő heves alkudozást váltana ki.
A parlament vezető képviselőcsoportjai már korábban jelezték, hogy támogatni fogják a csomagot, ám a paktum néhány törvénye kemény ellenállásba ütközött a testület radikálisabb jobb- és baloldali csoportjai között.
A csomag ellen ráadásul szinte az összes migránsokat segítő civil szervezet fellépett, mivel úgy látják, hogy a törvények az úgynevezett „Európa Erőd” megerősítését segítenék elő, amely sokkal nehezebbé tenné a menekültek számára, hogy bejussanak a kontinensre.
Hiába a közel egy évtizedes vitatkozás, a szavazás sikere még mindig nincs garantálva. Az európai határok megerősítése még mindig túl megosztó kérdés, a tagállamok közti tehermegosztásról nem is beszélve
– nyilatkozta Fabienne Keller, a Renew Europe képviselőcsoport francia törvényhozója a France24-nek.
A csomag legfontosabb pontjai:
A ma szavazásra bocsátandó paktum évekig tartó, kényes tárgyalásokon és kompromisszumokon ment keresztül, amelyek 2015-ben, a szíriai háborút követő menekültválság után kezdődtek el. A legtöbb kezdeti elképzelés, például a „migránskvóták” bevezetése az egész blokkot megosztotta, a megegyezést pedig tovább nehezítette, hogy az elmúlt nyolc évben a válságok száma is jelentősen megnőtt.
S bár a parlament legnagyobb képviselőcsoportjai még az általuk túlságosan szigorúnak tartott pontok ellenére is támogatják a csomagot, a kisebb pártok és több tagállam kormánya is keményen kritizálja, mivel a paktum a migrációs nyomáson továbbra sem enyhítene, csak elosztaná azt az országok között.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kormány álláspontját képviselve élesen szembehelyezkedett a csomaggal, amelyet a brüsszeli túlkapások és a bürokratikus tétlenség elegyének nevezett.
Csak azok jöhetnek Magyarországra, akiket mi akarunk, hogy jöjjenek, vagy mi megengedjük, hogy idejöjjenek és itt tartózkodjanak. Elutasítjuk ezt a migrációs paktumot, nem fogunk ide beengedni senkit akaratunk ellenére
– szögezte le sajtótájékoztatóján, és figyelmeztetett, hogy „se Brüsszelből, se sehonnan nem mondhatják meg, hogy a mi hazánkba kiket engedjünk be, és a lehető leghatározottabban visszautasítjuk, hogy ezért megbüntessenek minket”.
Ha a jogszabályt elfogadják, akkor 2026-ban lép hatályba. Az Európai Bizottság a következő hónapokban határozza meg, hogy a paktumot hogyan hajtanák végre.
Jean-Louis De Brouwer migrációs szakértő, aki korábban a bizottság menekültügyi és bevándorlási politikájáért felelt, „súlyos kétségeit” fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a paktum hogyan fog működni.
Egy olyan rendszer felé tartunk, amely objektíve sokkal összetettebb, és egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy a tagállamok ezzel képesek lesznek lépést tartani, vagy betartani a kényesebb pontokat. De legalább a bevándorlási politika végre nem az érzelmekről, hanem a tényekről fog szólni
– mondta De Brouwer, aki még mindig sok területet lát, amelyre a csomagnak ki kellett volna terjednie, a határvédelemtől a menekültek elszállásolásáig.
A migránsválság óta tavaly kértek a legtöbben menedéket EurópábanA magas számok miatt egyre élesedik a vita arról, hogyan lehetne megfékezni a migrációt, mivel egyes helyi hatóságok jelentősen túlterheltek. A német települések és önkormányzatok szövetsége is figyelmeztetett, hogy az ország elérte a befogadóképessége határát, változtatni kell a migrációs politikán európai és nemzeti szinten is. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.