A szezon első erdőtüzei tízezer hektáron tombolnak Kanada nyugati részén, Brit Kolumbiában több ezer embert evakuáltak, és a levegőszennyezés miatt nem csupán az ország több tartományában, hanem az egyesült államokbeli Minnesotában is figyelmeztetést adtak ki a hatóságok.
A Brit Kolumbiával szomszédos Alberta tartományban is felszólították az olajhomok központjának számító Fort Murray lakosait, hogy készüljenek fel a távozásra. A településen súlyos károkat okozott a 2016-os erdőtűz, emlékeztetett tudósításában a Reuters. Több mint nyolcvanezer embert evakuáltak és 1600 épület égett le akkor a településen.
Az időjárás Fort Murray környékén azonban egyelőre a tűzoltóknak kedvez, az eső segített vasárnap kordában tartani a tüzeket, és további csapadékot jelez a meteorológia hétfőre is.
A tüzek közül több is extrém súlyos, és
a 140-ből mintegy negyvenet egyelőre megfékezhetetlennek minősítettek a hatóságok.
Az első lángok pénteken lobbantak fel, az érintett terület másnapra elérte a 4200 holdat. Volt olyan tűz, amelyet az erős szél által kidöntött fa okozott, amelyik egy villanyvezetékre zuhant.
A kanadai erdőtüzek miatt tavaly füst borította be az Egyesült Államok jelentős részét, Montanától Georgiáig 18 államban adtak ki figyelmeztetést a levegőminőség romlása miatt. A füst akkor még Európa egyes részeit is elérte.
A füst most már elérte a Montanától Wisconsinig terjedő területet, de az ABC News tudósítása szerint egyelőre csak Minnesotában veszélyesen sűrű, ezért csak ott adtak ki figyelmeztetést vasárnap estig.
A levegőminőségi index 100 alatt minősül elfogadhatónak, de az államban a hétvégén az „egészségtelen” tartományt jelentő 150 és 200 között mozgott, sőt, időnként azt is meghaladta. Az észak-minnesotai Bemidjiben elérte a 212-őt, így a település a legrosszabb levegőjűek közé tartozott a világon.
A füst az előrejelzések szerint hétfő estére eléri a nebraskai Omahát.
Az erdőtüzek hatása egyre több aggodalmat okoz az Egyesült Államokban, mert előrejelzések szerint a helyzet folyamatosan romlani fog. Egy februárban nyilvánosságra hozott tanulmány szerint
az évszázad közepére az erdőtüzek okozta füst 125 millió amerikai számára jelenthet súlyos egészségügyi kockázatot
– ez az teljes lakosság több mint egyharmada.
A füst mindenki számára ártalmas, de különösen veszélyes a betegekre. Agyvérzést, szív- és légzőszervi betegséget, tüdőrákot és korai halált okozhat a környezetvédelmi hivatal (Environmental Protection Agency – EPA) szerint.
Kanadában tavaly rekordszámú erdőtűz pusztított, több millió holdnyi terület égett le, és 120 ezer ember kényszerült elhagyni az otthonát.
A szövetségi kormány figyelmeztetés szerint az ország idén is „katasztrofális” erdőtűzszezonra számíthat, mert az El Nino miatt a szokásosnál forróbb lesz a tavasz és a nyár.
A tél is a legmelegebbek közé tartozott az ország történetében, sok helyen nagyon kevés volt a hó, vagy egyáltalán nem is esett, ami tovább súlyosbítja az aszályt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.