BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
NATO defence ministers meet
Jens Stoltenberg

NATO-főtitkár: Donald Trump is erős szövetséges lesz

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt várja, hogy a szövetségesek egy jelentős, öt fő elemből álló csomagról tudnak megállapodni, arról, hogy Ukrajna hogyan csatlakozhat a védelmi szervezethez. A vezető szerint az Egyesült Államok erős szövetséges marad, még Donald Trump elnöksége alatt is, mivel Washingtonnak is biztonsági érdeke fűződik egy erős NATO-hoz.

Öt elemből álló ukrajnai támogatási csomag képezi az Ukrajna NATO tagsága felé vezető hidat – jelentette ki Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szerdán az állam- és kormányfőket tömörítő Atlanti Tanács ülése előtt Washingtonban.

NATO defence ministers meet
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt várja, hogy csomagról tudnak megállapodni Ukrajna csatlakozásához / Fotó: AFP

A főtitkár az elemek közt megemlítette az Ukrajna védelméért felelős NATO-parancsnokság létrehozását, amely kiképzési feladatokat lát majd el. A várakozások közé sorolta az Ukrajna támogatására vonatkozó hosszú távú kötelezettségvállalást, valamint azonnali katonai támogatások bejelentését, ide értve a légvédelmet.

Stoltenberg szerint újabb kétoldalú biztonsági megállapodások megkötésére is alkalmat ad a csúcstalálkozó Ukrajna és tagállamok között. Az Ukrajnára vonatkozó csomag részeként megemlítette még az ukrán és a NATO-haderők közötti átjárhatóság megteremtését.

Az öt elemből álló átfogó ukrajnai támogatási csomag jelenti azt a hidat, ami Ukrajna NATO tagsága felé vezet.

A leköszönő vezető megemlékezett arról is, hogy öt tagállam, köztük az Egyesült Államok, Olaszország, Románia új fejlett légvédelmi rendszereket juttat el Ukrajna számára.  

A főtitkár azt is elmondta, hogy várakozásai szerint az Egyesült Államok a novemberi elnökválasztás kimenetelétől függetlenül erős szövetséges marad, amit azzal indokolt, hogy Washingtonnak is biztonsági érdeke fűződik egy erős NATO-hoz.

Hangsúlyozta azt is, hogy

az Egyesült Államokban a NATO-val kapcsolatban megfogalmazott kritika soha nem a szövetséggel szemben hangzott el, hanem olyan tagállamokkal szemben, amelyek nem járultak hozzá megfelelő mértékben a kollektív védelemhez, 

ez pedig megváltozott, hiszen mostanra drámai növekedés állt be a védelmi kiadásokat tekintve az európai NATO-tagországokban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.