Ursula von der Leyen keddi sajtótájékoztatóján mutatta be az általa javasolt új Európai Bizottságot, melynek tagjait tízhetes tárgyalások eredményeként állított össze, és hat alelnöke van.
A testület főbb céljai közé tartozik az Európai Unió versenyképességének javítása, a jólét megőrzése, a demokrácia megerősítése, a digitalizáció és az innováció, egy szénmentes gazdaság létrehozás, fogalmazott a bizottság elnöke.
Az EB alelnökei a következők: a francia Stéphane Séjourné (jóléti és ipari stratégia), a finn Henna Virkkunen (technológiai függetlenség, biztonság és demokrácia), a román Roxana Minzatu (emberi jogok, oktatás, képességek, felkészülés), a spanyol Teresa Ribera (tiszta, igazságos és versenyképes átmenet), az észt Kaja Kallas (az EU külügyi főképviselője) és az olasz Raffaele Fitto (kohézió és reformok).
Mint ismert, Séjourné az utolsó pillanatban került a listára, miután mindenki meglepetésére lemondott Thierry Breton belső piacért felelős biztos, akinek pedig fontos szerepet szántak az új bizottságban is.
A biztosok közül a szlovák Maros Sefcovic felel a kereskedelemért és gazdaságbiztonságért, hozzá tartozik majd a vámpolitika is, valamint az intézményi kapcsolatok és az átláthatóság, és
a biztos személyesen Ursula von de Leyennek jelent majd.
A litván Valdis Dombrovskis a gazdaságért és termelékenységért, a szabályozások egyszerűsítésért, a bolgár Dubravka Suica a Mediterráneumért és a népesedésügyekért felel. A portugál Maria Luís Albuquerque lett a pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztos.
Várhelyi Olivér az egészségügyi és állatjóléti biztosi posztot kapta.
Ő az elmúlt öt évben a bővítésért és szomszédságpolitikáért volt felelős.
Kulcsfontosságú poszt, a költségvetési biztosé jutott Lengyelországnak, ami nem meglepetés, számítani lehetett rá, hogy Piotr Serafin kapja ezt a megbízást.
A Politico tudósítása szerint megfelel a várakozásoknak, hogy várakozásoknak a luxembourgi Chirsophe Hansen lett az agráriumért felelős biztos. Először lesz biztos a gazdája a lakhatási ügyeknek, ezt a posztot a dán Dan Jorgensen kapta. A környezetvédelem a svéd Jessika Roswall hatásköre lesz, a szintén fontos belügyekért és migrációért az osztrák Magnus Brünner felel majd.
Az új bizottságnak 11 női tagja van,
ez a teljes taglétszám 40 százaléka.
Közülük négyen alelnökök is lettek.
A bizottság tagjait meg kell hallgatnia és elfogadnia az Európai Parlamentnek, és hosszadalmas összeférhetetlenségi vizsgálatokon is át kell esniük, így december előtt aligha kezdhetik meg a munkát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.